Yılbaşında Yurt Dışında Nereye Gidilir?

Yeni yıla görkemli bir kutlama ve muhteşem bir şehirde girmek isteyenler için farklı seçenekler bulunuyor. Tüm dünyada yılbaşında gidilecek en güzel şehirler arasında New York, Prag, Barselona, Rio,  Las Vegas, Londra, Paris, Moskova şehirleri ilk sıralarda yer alıyor. Yılbaşında yurt dışında olmak isteyenler için her şehrin farklı olanakları bulunuyor.

yilbasi-new-york-times-square-new-year

New York

New York yılbaşında en görkemli kutlamalara ev sahipliği yapan şehirlerden biri olarak farklı bir yılbaşı deneyimi sunuyor. Times meydanı dünyanın izlediği yılbaşı kutlamalarına sahne oluyor. Times meydanında 1907 senesinden beri yılbaşı geleneği olarak süren bir gelenek var. Times meydanında bulunan bir binanın en tepesinden aşağı dev kristal bir top indiriliyor. Bu geleneğe ‘Ball-Drop’ deniyor. Yeni yıla geri sayım başladığında kristal top indirilmeye başlanıyor. Geride bırakılan senenin neonları sönerken yeni yılın neonları yanmaya başlıyor. Times meydanında yılbaşı gecesi konserler, havai fişekler ve çeşitli sürprizler oluyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam ediyor.

yilbasi-2018-new-york-ball-drop

Prag

Prag sokaklarının tarihi dokusu yeni yıla girerken zarif süslemelerle masalsı bir hava yaratıyor. Romantik bir yılbaşı geçirmek isteyenler için dünyanın en güzel şehri Prag. Prag’da yılbaşı unutulmaz anılar oluşturacak görüntülere sahne oluyor. Prag’da yılbaşı kutlamaları geleneksel olarak düzenleniyor. Prag’da yılbaşında şampanya ve şarap içmek bir gelenek. Yılbaşı arifesinde arkadaşlar ve aileyle bir araya gelerek yemek yemek ve şarap içmek geleneksel bir kutlama. Modern Prag yılbaşı kutlamalarında ise Charles köprüsü üzerindeki görkemli kutlamalar farklı bir deneyim yaşatıyor. Tarihi Prag sokaklarında yılbaşı herkesin sokakta ellerinde şaraplarla dolaştığı bir eğlenceye dönüşüyor.

new-year-yilbasi-prag-charles

Barselona

İspanya’da Noel tatili 24 Aralık’ta başlayıp 6 Ocak’a kadar sürüyor. İspanya’da bu tatil dönemi Navidad olarak adlandırılıyor. İspanya’da yılbaşı kutlamaları aile ve arkadaşlarla bir araya gelinerek kutlanıyor. Katalan meydanında bulunan mekanlarda yemekler veriliyor. Yılbaşı gecesi saat tam 12’yi gösterdiğinde İspanyollar ağızlarına bir düzine üzüm atıyorlar. Uzun yıllardır devam eden bu gelenek bolluk ve bereket dilemek için yapılıyor. Bu üzüme ‘ iyi şans üzümü’ deniyor. Yılbaşında yurt dışında gidilecek şehirler arasında Barselona en sıcak ve samimi kutlamaların olduğu şehir diyebiliriz.

yilbasi-barcelona-navidad-new-year

Rio

Karnaval şehri Rio yılbaşını görkemli kutlamalar içinde geçirmek isteyenler için muhteşem bir seçenek sunuyor. Copacabana sahillerinde Rio karnavalını aratmayacak kutlamalar düzenleniyor. Sambanın sıcak ritmi ve yerli halkın eğlenceleri ile çok eğlenceli bir yılbaşı deneyimi sunuyor. Yeni yıla girerken Rio’da herkes dans ediyor. Bir yılbaşı geleneği ise Rio’da beyaz kıyafetli insanların ellerindeki mumları deniz Tanrıçası Lemanja’ya sunmaları. Masalsı bir sahneye tanıklık edebilir ve sabaha kadar Rio’da dans edebilirsiniz.

yilbasi-yeni-yil-rio-new-year

Paris

Paris’de kutlamaların yapılacağı yerler bir ay öncesinden ünlü sanatçılar tarafından süslenir. Eyfel kulesinin muhteşem ışıklandırılması yılbaşına özel olarak yapılmaktadır. Kutlamalar Champs- Elysees’de yapılmaktadır. Paris tam anlamı ile görsel bir şölen sunmaktadır. Eyfel kulesinin çevresi milyonlarca insanla dolar. Paris’de saat tam 12’de insanlar birbirlerini tanısın ya da tanımasın öpüşürler.

yilbasi-kutlamalari-paris-eyfel-kulesi-new-year

Moskova

Moskova’da en görkemli kutlamalar Kızıl Meydan’da gerçekleşmektedir. Asıl eğlence 12’den sonra başlar. İçkinin su gibi aktığı, sokakların insanla dolup taştığı yılbaşı kutlamaları yaşanır. Her mahallede havai fişekler patlar. Noel tatili 10 gün sürer.

yilbasimoskova-new-year-kutlama

Las Vegas

Las vegas yılbaşında gidilecek eğlenceli şehirler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Sokak partileri, mekan partileri 24 saat sürer. Hiç bitmeyen, dolu dolu bir yılbaşı eğlencesi için Las Vegas en doğru adrestir. Casinolarda yeni yılın ilk şansını deneyebilir ve 24 saat süren partilere katılabilirsiniz.

yilbasi-las-vegas-kutlama-new-year