Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Sağlığı her yönden fayda sağlayan yeşil çay, şüphesiz ki en çok ilgiyi zayıflatma özelliğine çekiyor. Doktorların, diyetisyenlerin önerileri ve kullanıcıların yorumlarına bakıldığı zaman yeşil çay, bir zayıflatma gıdası olarak yerini almaktadır. Söz konusu zayıflama olunca önemli olan tabi ki vermiş olduğu kalori. Peki yeşil çayda kaç kalori vardır? Yeşil çay nasıl zayıflatır? Kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için ve yeşil çayın nasıl zayıflattığını inceleyelim. 

Yeşil Çay Kaç Kaloridir? 

Zayıflamak için en önemli oldu, tüketilen gıdaların kalorisi. Bir fincan yeşil çaya şeker veya başka herhangi bir şey katmazsanız kalorisi sıfırdır. Yani saf bir yeşil çay sıfır kalori içerir ve kesinlikle kilo aldırıcı bir etkisi yoktur. Yeşil çayın zayıflatmaya etkisi bununla da sınırlı değildir. Kilo aldırıcı diğer gıdaları tükettiğiniz zaman da yeşil çay diğer gıdalardan aldığınız kalorileri yakmanız da fayda sağlayacaktır. Bunu içerdiği kafein ve yeşil çay kateşinleri ile gerçekleştirir. 

Kafein 

Bir bardak yani 250 ml.  yeşil çay yaklaşık 25 mg.  kafein içermektedir. Kafeini günlük yiyeceklerde de aldığımız bir gerçektir. Kafein, inanların sıkça tükettiği kahve, çay, çikolata ve kola gibi besin maddelerinde bulunan bir uyarıcı maddedir. Kahve içen kişinin enerjik olması, gece içilen çayın uyku kaçırması, kafeinin uyarıcı özelliğine örnek olarak verebiliriz. Bu yönüyle kafein metabolizmayı hızlandırır ve daha çok kalori yakılmasını sağlar. Yeşil çayında kafein içeren bir içecek olması nedeniyle vücudun yağ yakmasını ve kilo vermeye yardımcı olacağını söyleyebiliriz. 

Antioksidan Zengini 

Metabolizmayı hızlandıran kafein, çay ve kahvede bulunduğu halde, yeşil çay daha çok tercih edilmekte ve tüketim olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun nedeni kafeine ek olarak kateşinler adı verilen antioksidanlar açısından zengin olmasıdır. Yeşil çay kateşinlerinin en önemlisi Epigallokateşin Gallat (EGCG) adlı bir bileşiktir. 

EGCG çay yapraklarında doğal olarak bulunan bir maddedir. Siyah çay işlenirken bu madde büyük çoğunlukla yok olur. Fakat yeşil çayın işlenmesi daha farklı olduğu için bu madde büyük oranda korunur. EGCG aynı zamanda kötü kolesterolü, insülin direncini, kan basıncını ve kan şekerini azaltarak sağlığa bir çok fayda sağlar. Kanseri önler ve beyni çalıştırır. 

Yeşil Çay Kaç Kalori Yaktırır 

Yeşil çay kullanarak zayıflamak isteyenlerin kafalarına takıldığı en önemli sorulardan biridir bu soru. Maalesef bu soruya bilim adamları da net bir şey söyleyememekte. Yapılan çeşitli deneylere göre; 12 hafta boyunca yeşil çay kullanan kişilerin, yeşil çay tüketmeyenlere göre 2 ila 6 kg.  arasında fazladan zayıflama olduğu görülmüştür.  

Yeşil Çay Az Yemeye Yol Açar 

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ okidasyonu yanında iştahınızı azaltarak da kontrollü bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Bağırsaklarda salgılanan kolesistokinin adlı bir hormon, beyni uyararak doygunluk hissi yaratır. Yani iştah kesici bir hormondur. Yeşil çay ve siyah çay bu hormonun salgısını arttırmaktadır.