Yeme bozukluğu, çok fazla yemek veya yetersiz yemek, ruhsal etkenlere dayanan bir hastalıktır. Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza olarak 2 çeşittir.                            yaşam, psikoloji, anoreksiya, vücut

Anoreksiya Nervoza, halk arasında manken hastalığı olarak da biliniyor, son zamanlarda TV’lerden duyulmaya başlanmıştır. Zayıf olmak için ölesiye açlık, aşırı spor-egzersiz yapmak, yediklerini de kusmak. Birey kilo almaktan aşırı korkar.  Ne gibi rahatsızlıklara yol açar? Kansızlık, cilt kuruluğu ve cilt sararması, 3 ay adet görmeme, saç ve tırnaklarda kırılma.

 

yaşam-psikoloji-anoreksiya-kilo-zayıflık-Bulimiya Nervoza ise büyük miktarlarda yeme ataklarıdır. Birey normal kilodadır ve Anoreksiya’da ki gibi zayıf değildir. Tıkanırcasına yedikten sonra suçluluk duygusu oluşur ve pişmanlık duyar. Zorla kendini kusturur bu da Anoreksiya’dan farkıdır.

Bulimiya’nın yol açtığı rahatsızlıklar: Devamlı kusma sebebiyle mide kapağının bozulması ve reflü, idrar sökücü ilaçlar sebebiyle böbrek hastalıkları, kronik şekilde kızarmış ve yaralı boğaz, su kaybına bağlı sorunlar.yaşam-acıkmak-az-yemek-tabak-su

Yeme bozuklukları; Yurtdışında, ülkemize oranla daha fazla görülmüştür. ABD’de 5 ila 10 milyon kadın ve 1 milyon erkekte teşhis konulmuştur. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmesinin sebepleri; dış görünüşlerine önem vermeleri, toplumda kadın vücudunun zayıf olma algısı, kadınların zayıf, ince bedene sahip olduklarında daha çekici olacaklarını düşünmeleridir.

Kilo kaybı depresif bozuklukların da belirtisi olduğundan karıştırılabilir.  Anoreksiya Nervoza da yemeklerin kalorisiyle ilgilenir, bilerek kendini aç bırakır. Depresif bozukluklarda birey iştahsızlık yaşadığı için kilo kaybı yaşar.

Tıkanırcasına yemek, midesinin bir türlü doymama hisyaşam-psikoloji-diyet-tartısi; bireyin hayatta yaşadığı bir boşluğu doyurma duygusundan midesini doldurma eylemi olur, yeme nöbetleri geçirir.

Bu belirtilerden kendimizde veya çevremizde rastladığımızda bir uzmana başvurmakta fayda var, belirtiler açık ve farkına varılacak düzeyde. Tedavi de; Psikoterapi yardımıyla olur. İlaçlı tedaviye genelde ihtiyaç duyulmaz ancak bazen psikoterapiye yardımcı olması için kullanılabilir. Aynı zamanda dahiliye, kadın doğum gibi branşlarla da beraber tedavi sürdürülebilir.