Votka Pera / Kitap Yorumu

Öncelikle hiç Aybike Ertürk okumamış insanlar için diyorum ki şaka mısınız? Espri bir yana karakter ile kendinizi yan yana hissetme Bayan Hiçbiri’nde de vardı, Votka Pera’da da var. Bu yüzden de okumaktan en zevk aldığım yazarlar arasında ilk sıralardasın Aybike?.

?
Kitabın konusuna çok girmek istemiyorum çünkü girersem detay vermekten korkuyorum. Ama anne baba nasıl olunur, çocukların hayatına nasıl etki edilir, alkol nedir, zararları nelerdir, aşk nedir, acınacak hale düşmek nedir hepsini bir bir düşünüyorsunuz okurken. Ben bunu asla yapmayacağım diye beyninizin bir kenarına notlar alıyorsunuz.
?
Yapma Arda, etme Arda derken o nasıl bir son olmuş hiç beklemiyordum açıkçası??. Acıdım, kızdım ama seni de sevdim Arda sonuçta böyle bir babadan sonra normaldir yani sen de haklısın?.
?
Neden deniz fotoğrafı diyenler için son olarak diyorum ki; Denizlerde umut gibidir. Ucu bucağı yoktur ve hayatınıza neler getirir asla bilemezsiniz.

Puanım => 5 / 5

Tanıtım Bülteninden

“Kırmızı ışıkta sokak çocuklarının etten duvar ördüğü Chevy Impala gelinle damadı nereye götürüyordu bilmem; ama beni 87 yazına, çocukluğumun en kral günlerine götürmüştü. İnsan olmanın yükünü çekmediğim, gözlerimi Samantha Fox takvimiyle şenlendirdiğim, Erenköy Mürüvvet Apartmanı’ndaki güzel günlere… O zamanlar babam ölü değildi ve onun ölümünün ardından gerçekleşen felaketler zinciri hayatımı altüst etmemişti daha…”

Bu hikayedeki defolu mal benim. Ruhum ihraç fazlası tişört gibi delik deşik. Vazgeçtim… Pes ettim… Yaşamak için mantıklı bir sebebi olmalı insanın… Pera’nın aşkı yaşama sebebim olabilir miydi bilmiyorum ama kesinlikle denemeye değerdi…

“Boğaziçi Köprüsü’nün korkuluklarında, kollarımı iki yana açıp kendimi boşluğa bırakmadan önce tepemde parıldayan güneşe bakıp gülümsedim. Meğer dünyanın son günü ne kadar huzurlu, ne kadar da muhteşem bir eylül günüymüş…”

Geride bıraktığımızı zannettiğimiz ama usul usul ardımızdan gelip yanı başımızda biten, çocukluğumuzun toplamından ibaret, tüm psişik düğümlerimizin gelip de bir yumakta toplandığı şey değil midir hayat dediğimiz?

Romanın son sayfasına geldiğinizde, size bir armağan verilmiş gibi hissedeceksiniz.

 

Yazar            : Aybike Ertürk

Yayınevi       : Destek Yayınları

Sayfa Sayısı : 320

Baskı Yılı      : 2016