Veremle Savaş Eğitimi Haftası

Verem savaş haftası, Ocak ayının ilk haftası verem haftası olarak kutlanır.

Verem haftası, verem ile ilgili bilgilerin verilmesi, insanları bilinçlendirmek için kutlanan bir haftadır. Gerekli sempozyumlar düzenlenerek, insanlara bu hastalıkla ilgili ilk belirtileri, sebepleri, tedavi yöntemleri anlatılır. Her geçen yıl insanları bilinçlendirmek ve bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için sempozyumlar düzenleyen bu kurumlar, insanların daha sağlıklı ve daha huzurlu hayat yaşamasını, gelecek nesillerinde bilinçlenerek daha iyi yaşamalarını amaçlamaktadırlar.

Çok öncelerden beri hayatımızda olan bu hastalık, eski insanların “ince hastalık” diye adlandırdığı verem mikrobunun vücudun en zayıf anında yayılarak gerçekleşen bir hastalıktır. Önceleri bu hastalığa yakalanan insanları tedavisi yok diye ölüme teslim ederlermiş. Ta ki 1882 yılında Robert Koch verem hastalığının mikrobunu bulup aşı yöntemini geliştirene kadar. Verem hastalığından koruyan verem aşısı kullanılmaya başladığından bu yana ölümlerin azaldığı görülmektedir. 1920 yılında verem aşısının tüm dünyada kullanılmaya başlanmasından sonra bu hastalığa kapılma oranının düştüğü görülmüştür. Ayrıca insanların bilinçlenmesi ve röntgenin kullanılmasıyla hastalığın azalmasında önemli bir yeri vardır.

verem-savas-haftasi-ocak-ayinin-ilk-haftasi

Verem hastalığı kalıtımsal bir hastalık değildir. Bir insan verem hastası olarak dünyaya gelmez, eğer büyüdüğü evde veremli birisi varsa o çocuk o zaman verem hastası olur. Yani verem hastalığı kalıtımsal değil, bulaşıcı bir hastalıktır ve çok çabuk bulaşır. Verem mikrobu insanın en zayıf anını kollayarak sindirim sistemi ve solunum yolu ile vücuda giren bir basilidir. İnsanın her organında verem (tüberkülozu) olabilir. Mesela akciğer tüberkülozu, idrar yolu tüberkülozu gibi. Bu hastalığın en belirgin özelliği zayıflamadır.

Veremin Sebepleri:

Veremli bir hasta ile bir arada bulunmak,

Hastanın kullandığı ilaçları kullanmak,

Halsiz kalacak kadar çok çalışmak,

Gıdasızlık, uykusuzluk gibi sebepler..

Verem Hastalığının Belirtileri:

Bünyesi zayıf olan kişilerde başlar.

Verem mikrobunu alan kişide, halsizlik, yorgunluk ve zayıflama başlar.

En çok görülen belirti sık sık öksürmektir ve bazen öksürürken kan tükürdüğü de görülebilir.

Göğüste ağrılar, sinirlilik, çarpıntı, hırıltı ve hazım güçlüğüdür.

Bu tip belirtiler görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü hastalık ne kadar erken teşhis edilirse o kadar çabuk iyileşme süreci başlar.

Veremle Savaş ve Korunma Yolları

BCG aşısı olmak,

İyi ve düzenli beslenmek,

Veremli hayvanları imha etmek,

Her yıl sağlık kontrolünden geçmek,

 Veremli kişilerle fazla yakınlaşmamak,

 Aşırı yorgun ve uykusuz kalmamak.

 

Her koşulda, bünyenizle ilgili içinizde bir kuşku var ise veya kendinizde değişkenlik gösteren, iyileşmeyen öksürük, bulantı, baş ağrısı her ne olursa olsun doktora gitmelisiniz. Verem de veya diğer hastalıklarda en önemli olan ilk şey erken tespittir. Ne kadar erken tespit edilirse, hastalık o kadar çabuk iyileşme sürecine girer. Eğer sağlıklı yaşamak istiyorsanız hayatınızı düzene sokmalısınız. Yemeğinize, uykunuza ve zor olsa da çalışma saatinize dikkat etmelisiniz. Psikolojinizi toparlamak için kendinize ödül vermeyi de unutmayın.