Merhaba sevgili okurlarım,

Bu hafta sizleri biraz uzaklara götüreceğim. Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser günü olarak bilinmektedir. Kanserin aşılamayacak bir hastalık olmadığını ve bunların mekanlara yansımasını sizlerle paylaşacağım. Şöyle ki artık günümüzde birçok yediğimiz ürünün katkı payının çok yüksek olduğunu biliyoruz. Sadece evimizde değil gittiğimiz mekanlarda da her ne kadar organik deseler de buna olan inancımız oldukça zayıf. Ama şimdi size bahsedeceğim mekan yılların esintisiyle gelen ve organik işte budur diyebileceğimiz bir keşif olacak. O zaman sizleri Veli Dede ile tanıştırmak istiyorum.

velidede_dukkan2
Veli Dede, bir fırın ve dükkan olarak Bozcaada’da yer almaktadır. Bozcaada’nın o muhteşem görüntüsünü, tertemiz havasını söyleyememe gerek yok herhalde. Bozcaada’nın her bir yanı üzüm bağlarıyla, tarlalarla çevrilidir. 2015 yılında tatil olarak tercih ettiğim bu cennet sayesinde Veli Dede’nin reçelleriyle, zeytinyağlarıyla, salçalarıyla ve daha nicesiyle tanışma imkanı buldum. Veli Dede’yi vazgeçilmez kılan tek şey ise organik olmasıdır. Veli Dede, Bozcaada’nın tam merkezinde bir dükkana ve hemen yanında yer alan bir fırına sahiptir. Fırının bulunduğu sokakta ise hakim olan koku damla sakızlı kurabiye kokusudur. 

velidede_dukkan4Bozcaada’ya gidip de Veli Dede’ye uğramadan yapmayın. Domates reçeli ve gelincik reçelinden kendinize ve sevdiklerinize almayı ihmal etmeyin. 

Keyifli gezmeler 🙂

 

Related Posts

Sade Güzellik: Bozcaada
Boon Cafe / Çengelköy
Chado Tea / Arnavutköy