Uzun ilişki herkesin hayali olmuş durumda. Herkes ilişkiye başlayacağı kişilerde bir özellik bulma peşinde. Hal böyle olunca kimse kendisini ayna karşısında sorgulamaz hala geldi. Uzun bir ilişki yaşamak için öncelikle mutlu bir ilişki yaşamanız gerekir doğal olarak. Bir ilişkide mutlu olmak için illa karşımızdaki kişinin bir özelliği olması, onu istediğimiz kalıplara sokmamız gerekmiyor. Önce kendimizi düzeltmemiz, hatta önce kendimiz bir ilişkiye hazır olmamız gerekiyor. Emin olun hepimizin düzeltmek için kusurlu bir tarafı vardır.  

uzun-ilişkinin-sırları

Bu zamana kadar yaşadığınız ilişkilerde belki mutluluğu yakalayamadınız veya mutluluğu çabuk kaybettiniz. Belki de şuan ki ilişkinizde, ilk başlarda yaşadığınız mutluluğu, heyecanı yavaş yavaş kaybettiğinizin farkına vardınız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Veyahut eski ilişkilerinizi göz önünde bulundurduğunuz zaman, yeni ilişkilerinizde nasıl davranmanız gerektiğini, nasıl heyecanı kaybetmemeniz gerektiğini veya nasıl mutlu olmanız gerektiği hakkında biraz endişeleriniz olabilir. Ne demişler; Dünyayı değiştirmek istiyorsan, önce kendini değiştir. Sen değişirsen, her şey değişir. Bu yüzdendir ki önce bir ilişkide ne yapmamız gerektiğini bizim bilmemiz lazım. Daha sonra partnerimize aktarmamız ve ilişkinin böyle ilerlemesini sağlamalıyız. İşte o zaman heyecanın, aşkın, mutluluğun, acının, üzüntülerin tam anlamıyla yaşandığı ve iki kişinin birbirine sıkıca sarıldığı bir ilişki olur. Hayatta, her şeyi kaybedeceğiniz bir söz vardır. “Ben böyleyim!”  bu söz size bir çok şey kaybettirir. Öncelikle bu sözü hayatınızdan çıkartmaya bakın.  

Gelelim uzun ve mutlu ilişkinin sırlarına. 

uzun-ilişkinin-sırları

  • Hiçbir zaman, ikinizde aynı anda sinirlenmeyin! 

Dikkat etmeniz gereken ilk konu bu. Bir kişi sinirliyken, diğeri sakin kalmalı. Eğer mutlu bir ilişki istiyorsanız bunu yapmanızda fayda var. İki kişinin birden sinirlenmesi, olayı daha da ateşleyecektir. 

  • Ev yanmadıkça birbirinize bağırmayın 

İnandığım bir söz vardır. Eğer bir çift birbiriyle ne kadar yüksek sesle konuşuyorsa, kalpleri birbirinden o kadar uzaklaşmıştır ve artan bu mesafe ilişkinin biteceğine işarettir. Tartışmalar, kavgalar yaşayabilirsiniz ve “kavga ederken nasıl bağırmam!”  diyebilirsiniz. Bu yüzden önce kendinizi sakinleştirmeniz gerekmektedir. Sakinleşmeniz gerektiğini söyleyin ve gerekirse oradan uzaklaşın. Sakinleştikten sonra, normal bir şekilde konuşursanız olayları daha rahat çözümlediğinizi göreceksiniz. 

  • Tenkitlerinizi onu sevdiğinizi hissettirerek söyleyin 

Karşı tarafta illa eleştireceğiniz konular olacaktır. Bunu söylemenin en iyi yolu, o eleştiriyi onu sevdiğiniz için yaptığınızı göstermek. Yani eleştirirken, onu sevdiğinizi hissettirdiğiniz zaman kırılmalara, darılmalara yol açmayacaksınız. 

  • Geçmişteki hataları gündeme getirmeyin 

Çok sık yapılan büyük bir yanlış. Geçmişte yapılan hataları, güncel zamana taşımak ilişkiyi çok fazla yıpratacaktır. Küçük bir tartışmayı bile büyük bir soruna götürecektir. Bunun tek çözümü, anlaşamadığınız konu ne olursa olsun, daha sıcakken halletmeniz. 

  • Birbiriniz dışındaki hiçbir şeyi kafanıza takmayın 

Bu ilişkiyi yaşayan sizsiniz, başkası değil. Başkasının ne dediği, o başkası olduğu sürece umurunuzda olmamalı. 

  • Gününüzü eşinize hoş bir söz söylemeden bitirmeyin 

Bu küçücük detay, partnerinizin gönlünde 9,8 şiddetinde depremler yaratmasını sağlayacaktır. 

  • Birbirinizi karşılarken şefkat ve sevgiyle sarılın 

Önemsiz görülen, önemli bir detay. Siz diliniz ile ne kadar söylerseniz söyleyin, bunu hissettirmek daha önemlidir.  

  • Hata yaptığınızda eşiniz ile konuşun ve özür dileyin 

Yapılan bir hatada, hata yapan sizseniz eğer özür dilemesini bilin. Bu ilişkinizin en sağlam temelidir. 

  • İş yerinizdeki sıkıntıları veya günün stresini partnerinize yansıtmayın 

Partnerinizin yanına gittiğiniz zaman, diğer şeyleri arkanızda bırakın her zaman. Önemli olan sizsiniz ve o anın tadını çıkartın. Küçük şeyler ile mutluluğunuza gölge düşürmeyin.  

  • Kadın veya erkek fark etmez! Ayda bir partnerinize hediye alın 

Büyük hediyeler olması şart değil tabi ki. Küçük sürprizler, güzel bir yemek, romantik bir an, aktivite aklınıza gelebilecek ne varsa olabilir. İlişkinizi ayakta tutmak, heyecanı yitirmemek için önemli bir adım olacaktır. 

 

Hadi! Şimdi ilişkinizi veya gelecekte yaşamak istediğiniz ilişkinizi bir gözden geçirin. Kendi yolunuzu çizin ve yaşamak için bile fazla vakit olmayan şu hayatta, sevdikleriniz ile birlikte mutlu olun.