Her gün iş hayatımız ya da eğitim hayatımız gibi gerekçelerle güne erken başlamaktayız. Gün boyu bir çok temponun sonucunda bedenen ve ruhen yorgun düşeriz. Bu yorgunluğun beraberinde uyku düzenimizde bir takım dengesizlikler yaşanır. Uyku bozukluğunun bilimsel olarak karşılığı, İnsomnia’dır.

yaşam, psikoloji, uykusuzluk

 

Modern zamanın en yaygın rahatsızlıkların başında İnsomnia gelmektedir. Gün içerisinde bireyler iş temposu ya da bir takım sorunlar neticesinde gece başını yastığa koyduğunda gün içerisindeki etkileşimleri düşünmekten kendini alıkoyamaz. Uykusuzluğun sadece stres ya da sorunsal bazlı değil biyolojik temelli sebeplerden (ilaç kullanımı vb.) ötürü gerçekleşmesi de mümkündür. Ancak yapılan bir takım bilimsel araştırmalara göre çoğu zaman uykusuzluğa neden olan şeylerin genel olarak stres temelli olduğu sonucuna varılmaktadır. Anksiyete veya depresyon geçiren kişilerde en önemli belirtilerden biri de uykusuzluktur.

Uykusuzluğun belirtileri

  1. Bir hafta süren uykusuzluk.
  2. Uykusuzluğun beraberinde ertesi güne zinde uyanıyor ancak gün içerisinde uykusuzluğun eksikliğini hissediyorsanız.
  3. Eskiye göre unutkanlığınız arttıysa.
  4. İş ve sosyal yaşamınızı etkiliyorsa.

 Uykusuzlukla mücadele etmenin yolları

  1. Bitki çaylarını bu dönemde daha sık tüketmek. Bitki çayları içerisinden özellikle papatya çayı sakinleştirici özelliğe sahiptir.
  2. Spor, egzersiz yapmak. Bu aktiviteleri özellikle uyku saatinden iki üç saat öncesinde yapılması durumunda vücut yorgun düşeceğinden uykuya geçiş daha rahat olacaktır.
  3. Alkol ve kahve tüketimini sınırlamak.
  4. Uykusuzluk sorunumuz hala bu yapılanlara rağmen devam ediyorsa mutlaka bir uzmana görünmeliyiz.

Related Posts

Mutlu Besinler
Savaş Başlasın
Kadınlar Mı Daha Yalnızdır Erkekler Mi?