Ülkemizde sporun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Geleneklerimizde yer alan ülkemize özgü spor dalları bulunmaktadır. Dünden bu güne ülkemizde birçok önemli sporcu yetişmiş ve dünya çapında başarılar kazanmışlardır. Türkiye’de spor geçmişten günümüze önemini koruyan ve desteklenen bir alan olmuştur. Ülkemizde güreş, boks ve diğer dövüş sporlarında geçmişten bu güne çok önemli dereceler elde etmiş sporcular bulunmaktadır. Takım sporları ve bireysel sporlarda her geçen gün daha da gelişen ülkemiz spor alanında yeni yatırımlar yapmaktadır.

yasam-turkiyede-spor-boks

Kış sporları alanında açılan yeni tesisler dünyanın birçok yerinden sporcuları ülkemize çekmektedir. Dağcılık sporu için ülkemiz çok önemli doğal alanlara sahiptir.

 

yasam-turkiyede-spor-dagcilik

Türkiye’de Popüler Sporlar

Ülkemizde popüler spor dalları arasında elbette tüm dünyada olduğu gibi futbol başı çekmektedir. Bununla birlikte kültürümüze özgü güreş gibi cirit gibi ata sporları da varlığını korumaktadır. Atletizm ve basketbol da önde gelen spor dalları arasında yer almaktadır. Türkiye’de popüler spor alanları giderek artmakta ve bu konuda yatırımlar yapılmaktadır. Dağcılık ve kış sporları son yıllarda popüler olan sporlar arasında yer almaktadır. Ata sporu olan güreş de ilgi gören sporlar arasında yer almaktadır.

yasam-turkiyede-spor-kis-sporlari-kayak

Türkiye’de Farklı Sporlar Nelerdir?

Ülkemizde farklı olarak ilgi gören sporlar arasında ata binme, güreş, cirit, halter, boks, sırıkla atlama gibi sporlar yer almaktadır. Küçük yaşta başlanan bu sporlar diğer sporlara göre daha farklı ve ilgi çekicidir, küçük yaşta bu sporlara ilgi duyan çocuklar çok çalışarak bu alanlarda ülkemizi temsil etmektedir. Türkiye’ de  farklı spor dalları arasında daha çok ilgi gören güç gerektiren sporlardır. Bununla birlikte ülkemizde yapılabilecek alanlara sahip spor dalları da bulunmaktadır. Dağcılık, kayak, su sporları gibi spor dalları için ülkemizin doğal alanları öne çıkmaktadır.

yasam-turkiyede-spor-su-sporlari-wakeboard

Türkiye’de Spor Tesisleri

Son yıllarda ülkemizde farklı alanlarda spor tesisleri kurulmuş ve bu tesislerde eğitimler verilmeye başlanmıştır. Kış sporları alanında yatırımlar yapılmış ve kayak merkezleri açılmıştır. Dağcılık sporu için yeni alanlar keşfedilmiş ve dünyanın her yerinden dağcılar bu alanlara gelerek tırmanış yapmıştır. Ülkemiz birçok spor dalı için çokça imkana sahiptir.