Sizi Kontrol Altına Almasına İzin Vermeyin

 

teknoloji, bagımlılık, bilgisayar, mouse

Artık her şeyi bir tıkla halledebiliyoruz. Bu çağımızın bize getirdiği kolaylıklardan biri mi yoksa aksine bizleri tembelliğe mi sürüklüyor?

Tembelliğin güncel anlamı elimizde telefonlar, tabletler oturduğumuz yerden, hiçbir harekete gerek duymadan işlerimizi halletmek bazen de ertelemek. Ertelemek bir iş yapmamak değildir işe başlayamamaktır.

Evet artık teknoloji çağında yaşıyoruz ve bir çok şeyi akıllı telefonlarımızla yapıyoruz. Bizim kendi aklımızı çalıştırmamıza, düşünmemize gerek kalmıyor. Marketten bir şey mi alınacak; gir siteye iki tık tık yarım saate kapında. Para üstüymüş hiç bunları düşünmeye gerek yok hesaptan düşüyor nasıl olsa. Önceden markete gidip reyonları gezerken insanlarla (bildiğimiz insan canlı kanlı, öyle sanal insan değil) denk gelip birkaç kelime de olsa konuşulurdu; bazen yanlışlıkla çarpışıp özür dilerken bazen de tanıdığımıza denk gelip ayaküstü sohbet ederek. Bunlar artık mümkün değil. Hem dilimiz, beynimiz spor yapmış oluyordu hem de vücudumuz. Ben teknolojiye elbette karşı değilim sadece böyle kötü değişime uğramanın üzücü olduğunu düşünüyorum.

Oblomovluk hastalığını anlatalım. Oblomov bir kitap. İsmi ana karakterinden geliyor. Oblomov’un küçüklüğünden beri ailesi onun yerine her şeyi yapmışlar. Oblomov hiçbir şey yapmamaya o kadar alışmış ki, ailesini de kaybettikten sonra böyle yaşamaya devam etmiş. İşlerinin başına geçecek gücü kendinde görmüyormuş tembellikten dolayı ve işlerini kendinden başkalarının yapmasına alışmaktan dolayı. Böyle yaşadığının da farkındaymış. Oblomovluk hastalığı buradan geliyor. Günümüz insanları da böyle, onların yerine işlerini yapanlar var ama onlar ellerinden alındığında bir şeyleri yapacak gücü kendilerinde bulamayacaklar.

Teknoloji’nin bilinçsiz kullanımının zararları; fiziksel rahatsızlıklara da yol açar, hareketsizlikten kaynaklanır. Bireylerde sosyal fobi’ye sebep olur. Bu da şu demek oluyor; dışarı çıkmak istemeyen, arkadaşlarıyla, tanıdıklarıyla görüşmek istemeyen onlarla sosyal bir şey yapmak istemeyen bireylere dönüşür.

Teknoloji gerçekten güzel bir şey zaman kazandırıyor bize ama bilinçli kullanıldığında.

Related Posts

Sanal Diyet