Kadınların en büyük problemlerinden birisi olan siyah noktalar, aslında çözülmesi oldukça basit bir sorundur. Bu konuda dikkatli olmak ve önerilere uymak, siyah noktalardan hızlı bir biçimde kurtulmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra uygulayacağınız kürler ya da maskeler, düzenli olarak kullanılmalıdır.

Siyah noktalar özellikle yağlı bir cilde sahip olan kadınların korkulu rüyasıdır. Yüzde çirkin bir görünüm oluşturan bu rahatsızlık aynı zamanda yüzünüzün nefes almasına da engel olur. Siyah noktaların yoğun olarak bulunduğu bölümlerde akneler de fazlalaşmaktadır.

SİYAH NOKTALAR NEDEN OLUŞMAKTADIR?

Gözeneklerin yağlarla kaplanması ve bunların zamanla birikmesinden ötürü siyah noktalar oluşmaktadır. Bunun yanı sıra cildin sık sık temizlenmemesi de siyah nokta oluşumunu hızlandırır. Dönemsel olarak görülen siyah noktalar ise genellikle ergenlik, regl ve stres kaynaklıdır.

Peki siyah noktalardan nasıl kurtulabiliriz? Bunun çözümü nedir? Sizler için siyah noktalardan nasıl kurtulacağınızı anlatan bir yazı hazırladık.

Kil maskesi:

Kil maskeleri yüzdeki yağı dengelemesinden ötürü siyah noktaların en büyük düşmanı olarak kabul edilmektedir. Yüzünüze düzenli olarak kil maskesi uygulamanız halinde siyah noktaların da yavaş yavaş yok olacağını göreceksiniz. Üstelik kil maskesi hazırlamak da oldukça basit ve ucuz bir yöntemdir.

Yumurta akı maskesi:

Yumurta akı kadınların yüzünde ortaya çıkan siyah noktaların en büyük düşmanlarından birisidir. Bu muhteşem maske sayesinde öncelikli olarak gözenekleriniz siyah noktalardan temizlenecek daha sonra da gözeneklerinizi sıkılaştıracağı için siyah nokta oluşumunu da engelleyecektir. Eğer cildiniz çok yağlı değilse, kil maskesi yerine yumurta akı maskesi önerilmektedir. Bu maskeyi haftada 1 kere olmak üzere 3 defa uyguladığınız takdirde cildinizde değişimi fark edeceksiniz.

Yulaf maskesi:

Yulaf ve yoğurdun bir araya gelmesi ile oluşturulan bu mucizevi maske, yüzünüzü tüm siyah noktalardan arındıracaktır. Yulaf gözeneklerin temizlenmesini sağlarken, yoğurt da yüzünüzün yağ dengesini sağlayacaktır.

Tarçın maskesi:

Peeling etkisi gören ve maskelerde sık sık kullanılan tarçın, siyah noktalarla sıkı bir savaşa girmektedir. Tarçın, limon ve zencefil kullanılarak yapılan bu maske, 10 gün boyunca aralıksız yapıldığı zaman cildi siyah noktalardan arındıracaktır.

Elma sirkeli karışım:

3 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya koyun. Daha sonra bu suyu iyice kaynatın. Kaynayan suyun üzerinden çıkan buhara yüzünüzü 15 dakika kadar tutun. Daha sonra elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin. Farkı göreceksiniz.

Aloe Vera:

Kozmetikçilerde satılan aloe vera maskeleri de yüzünüzdeki siyah noktaların giderilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra cildi temizleyen ve yağı dengeleyen bu maske ile pürüzsüz bir yüze sahip olacaksınız.

Yüzünüzü iyice temizleyin:

Siyah nokta oluşumunun önüne geçmek için yüzünüzü mutlaka her gün temiz suyla yıkayın. Özellikle makyajdan sonra cildinizi iyice arındırmaya özen gösterin. Bu sayede siyah noktayı daha oluşmadan engellemiş olacaksınız.