Kanserle savaşmak, kanseri yenmek… Bunlar neredeyse her 10 kişiden birinin içinde bulunduğu acı bir deneyimin hazin tanımı. Kanser bir düşman mı? Uzun süre bu sorunun cevabını düşündüm. Umut adı verilen yaşanmamış mutlulukları yok eden bir düşman mı kanser? Umutsuzlukla beslenen, karamsarlıkla büyüyen…

Günümüzde birçok kişi bu illetle yüzleşmek zorunda kalıyor. Üstelik baş edilemeyecek kadar çok çeşidi var. Hemen her yerde bulunabiliyor ve kısa zamanda çok yol kat ediyor.

Uzmanlar güçlü olun, savaşın, galibiyet sizin, kanseri yenin diyorlar. Haklılar. Çünkü sağlam bir taktik, inanç ve azimle aşılamayacak engel yoktur. Korkmak, korkulanı güçlendirmektir dostlar!

Kanserle savaşın, ilk adımı onu tanımaktan geçiyor. Kanser, vücudumuzun yapı taşı olan hücrelerimizde oluşan bir bozulma ile ortaya çıkıyor. Hücreler olağan sayısından çok daha fazla bölünüyor, tümörler oluşuyor ve bu tümörler organları yada dokuları tahrip ediyor. Bazen de kan veya lenf sıvılarına karışarak vücuda yayılıp, tümörler oluşturuyor.

Kanserin nedenleri ise sigara, alkol kullanımı, güneş ışınları, hava kirliliği, düzensiz beslenme, bazı kimyasal maddelerin vücutta birikmesi, aşırı dozda röntgen ışınına veya radyasyona maruz kalmak ve virüsler olarak sayılabilir. Bu nedenlerden bazıları kendi kontrolümüzde iken bazıları elbette kontrolümüz dışında gelişebiliyor.

Kanserle savaşmak için kanser olmak gerekmediğini kabul etmeliyiz. Kanserden korunmak için uyulması gereken kurallar var. Bunlar:

1-Kansere neden olabilecek koşulları hayatımızdan çıkarmak. Alkol, sigara gibi.

2-Bağışıklık sistemini güçlendirmek.

3-Dengeli beslenmek.

4-Vücudumuzu zararlı ışınlardan korumak.

5-Stresten uzak durarak yaşam kalitemizi yükseltmek.

 

Ama yine de kanserden kaçamıyorsanız işte kanseri yenmenin altın kuralları:

1-Bunun bir hastalık olmadığını kabullenmekle başlayın. Hayatınızın rutininden elinizden geldiği kadar kopmamaya çalışın. Hastalık psikolojisine girmeyin. Çünkü bu psikoloji sizi içine çeken bir hortum gibidir. Sizi mutlu eden ne varsa yapmaya devam edin.

2-Vücudunuzun kontrolden çıkmış olan düzenini yeniden sağlamanız gerektiğine odaklanın.

3-Kanserle savaşmak yerine vücudunuzu sevmek ve onu korumak düşüncesinden hareket edin. Beynin olumsuz yargıları algılamadığını biliyor muydunuz? Olumlu yargıları beynin daha kolay algıladığı ve derhal bu yargıya cevap verdiği bilimsel araştırmalarla doğrulanmıştır. Bu nedenle hayatınızı ve düşünce yapınızı olumlu yargılarla desteklerseniz vücudunuz buna yanıt verecektir. Mesela savaşmak olumsuz bir yargıdır. Savaş yargısı, beyinden vücuda gelirken kaygı, güvensizlik ve korkuyu da yanında getirir. Halbuki barış yargısı, huzur, denge ve güven duygularını taşır. Olumlu düşünmek vücudu dengeli hale getirir. Kafanızdaki tüm kötü düşünceleri kovmakla işe başlayın.

4-Tedavi süreci ne kadar zor olsa da moralinizi yüksek tutun.

5-Hayatınıza odaklanın, kopmayın ve içinize kapanmayın.

6-Vücudunuzun , çalışma prensipleri olan bir makine olduğunu unutmayın. Sağlıklı beslenerek, spor yaparak, sigara ve alkolden uzak durarak onu doğru şekilde programlayabilirsiniz.

Bazı gıdaların bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Mesela Selenyum eksikliği, mesane, meme, kolon, rektum, akciğer ve prostat kanseri riskini arttırmaktadır. Ay çekirdeği, balıklar, hindi eti ve kırmızı et en çok selenyum içeren besinler arasındadır. A vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemini zayıflattığı ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini arttırdığı bilinmektedir. Ispanak, havuç, kara lahana, keçi ve inek sütü, balıklar, yoğurt iyi birer A vitamini kaynağıdır. Bunların dışında B2, B6 , C , E, D Vitaminleri ve çinko da kontrollü kullanım halinde bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin ve mineraller arasında en önemlileridir.

Sağlıklı beslenmek, düzenli bir hayat, vücuda zararlı maddelerden uzaklaşmak sağlığımızı korumak için yeterlidir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmekle işe başlayıp; yararlı gıdalarla desteklersek kanser adındaki bu hastalığı dünya yüzünden silebiliriz. Kanserle savaşma, kendini sev 🙂 .

Related Posts

Savaş Başlasın
Kansere Karşı Koruyucu Beslenme