Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden birisi olan sarımsak, hem yemeklere kattığı lezzet hem de vücudumuza sağladığı şifa nedeniyle sık sık tüketilmektedir. Özellikle cilde olan olumlu etkileri nedeniyle kadınlar tarafından cilt bakım ürünü olarak kullanılan sarımsak, sivilceleri ve lekeleri gidermekten, siyah noktaların yok edilmesine kadar birçok probleme iyi gelmektedir.

Sarımsağın içerisinde yer alan sülfür ve antioksidanlar, cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

Peki nedir sarımsağın cilde olan faydaları? Bu şifalı sebzeyi nasıl kullanmak gerekmektedir?

Akne, leke ve sivilceleri giderir

Sarımsak yüzümüzde çıkan inatçı sivilce ve aknelerin giderilmesine oldukça faydalıdır. Bakterilerin yok olmasını sağlayan antioksidanlara sahip olan sarımsağı birçok şekilde yüzümüze uygulayabiliriz:

Sarımsağın kabuklarını soyun ve üzerine bastırarak suyunu akıtın. Daha sonra elinizde kalan posasını cildinizin sorunlu olan bölgesine uygulayın. Yaklaşık 4-5  dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Birkaç uygulamadan sonra sorunlu bölgedeki değişimi fark edeceksiniz.

Sarımsak suyunu ve sirkeyi karıştırarak aknelerinize sürün. Bu yöntem sorunlu bölgede yer alan bakterilerin ölerek, aknenin iyileşmesini sağlayacaktır.

Siyah noktaları yok eder

Yağlı cildin en önemli sorunlarından birisi olan siyah noktalar, sarımsağın şifalı gücü ile giderilebilmektedir. Bunun içinse yapmanız gereken:

Sarımsağı ezin içerisine yulaf ezmesi ve 1-2 damla limon koyduktan sonra karıştırın. Daha sonra bu karışımı macun kıvamına getirmek için bal ekleyin ve cildinize uygulayın. 3-4 dakika beklettikten sonra suyla durulayın.

Gözenekleri küçültür

Geniş cilt gözenekleri, ciltler için siyah nokta ve sivilce gibi büyük problemler yaratabilmektedir. Bunun önüne geçmek içinse sarımsak kullanabilirsiniz:

1 adet domatesi ve 2-3 diş sarımsağı ezerek maske kıvamına getirin. Daha sonra bu kürü ince bir tabaka olarak yüzünüze iyice sürün. Yaklaşık 20-25 dakika beklettikten sonra suyla durulayın. Değişimi fark edeceksiniz.

Yaşlanma karşıtıdır

Sarımsağın içerisinde yer alan antioksidanlar güçlü bir yaşlanma karşıtı etkisi yaratmaktadır. Sarımsakla hazırlanan kürler cildin sıkı ve genç kalmasını sağlar. Bunun içinse şu kürleri cildinize uygulayabilirsiniz:

Yüzünüz için cilt tipinize uygun olarak kullandığınız maskenize, 2-3 diş sarımsağı ezerek çıkaracağınız suyunu ekleyerek, cildinize uygulayabilirsiniz.