Şapkalar, yıllardan beri hayatımızda olan, asıl görevi soğuktan korumak olsa da son 10 yıldır aksesuar olarak kullanılıyor. Allahtan modacılar bazı şapkaları soğuktan korumak için yapıyor veya bazı ünlü simalar şapkaları aksesuar olarak değil soğuktan korumak için takıyor ki moda olunca herkes onlardan kullanıyor. Son zamanların modasına baktığımız zaman bir eskiye dönüş gözümüze çarpmakta. Artık her şeyde eski yıllardan yararlanılıyor ve bu yüzyıla uygulanarak işleniyor ve insanlara sunuluyor. Umarız 80′ lerin sonu 90′ ların başı moda olan cırtlak renkler, acayip taytlar, acayip tozluklar trendler arasına girmez. Düzenlenen defilelere baktığımız zaman çok fazla şapka modeli bu sene trend olacağa benziyor. Ama bazı şapkalar var ki -her defilede olduğu gibi- her yerde kullanılmayacak cinsten. Bizde sokaklara bakarak hangi şapkaların moda olacağını veya olduğunu gözlemledik. Bu araştırmamızı sizinle paylaşarak modaya ayak uydurmanızı ve kendinize seçmiş olduğunuz şapka modeliyle soğuk kış günlerinden korunmanızı istemekteyiz.

 

1) Fötr Şapka

2017-sapka-modasi-fotr

Cumhuriyet döneminde hayatımıza giren bu şapkalar, yıllar boyunca kullanılmıştır. 80′ ler ve 90′ lı yıllarda Amerika başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde -ve halen- dansçılar kullanmıştır (Michael Jackson). Kökünün Fransa’ dan geldiğini söyleyebiliriz ve orada yaygın olarak kullanılmaktadır. Tekrar gündeme gelen bu fötr şapkalar, artık kadınların kafasında yer alıyor. Eskilerden bildiğimiz kadarıyla kadınlar fötr’ e benzeyen daha büyük ve salaş şapkalar kullanıyorlardı. Ama artık tam bir fötr şapka kullanıyorlar. Biraz da resmiyet katmış sanki.

2) Örgü Bereler

2017-sapka-modasi-orgu-bereler

Annelerimizin, ninelerimizin ördüğü örgü bereler evet. Onlarda bu sene oldukça moda. Eğer öremiyorsanız veya ören birisini tanımıyorsanız bu ürünler satılmakta. Hem kafanızı sıcak tutacak, hem de istediğiniz kıyafetinize göre örebileceksiniz.

3) Fransız Beresi

2017-sapka-modasi-fransiz-beresi

Bir diğer adıyla ressam şapkası. Çok şık duruşuyla, kafaya tam oturması ve hafif yamuk duruşuyla ve iyi bir kıyafet ve aksesuar kombini ile mükemmel durduğunu söyleyebiliriz.

4) Melon Şapkalar

2017-sapka-modasi-melon-sapkalar

Evet bu sene de moda. 3-4 yıl önce bir kez daha moda olmuştu. Charlie Chaplin şapkası da diyebilirsiniz. Sadece biraz daha aksesuar eklenmiş.

5) File Peçeli Bereler

2017-sapka-modasi-fileli-peceli-bereler

Küçük file peçeleri ile sadece gözü veya komple yüzü kaplayan bu bereler geçen sene çıkmış ve moda olma yolunda bu senede ilerlemektedir.