Şanzelize Düğün Salonu / Kitap Yorumu

Bir arkadaşımın yorumuyla aldığım bu kitap hayatımda okuduğum farklı kitaplardan biri oldu benim için. İlk başta yazarın tarzına alışmak biraz zor oldu ancak sonrasında konunun içine öyle bir girdim ki sürüklendim durdum oradan oraya. Bir erkeğin bir kadını ne derece saplantılı sevebileceğini az çok biliyorum ve bu kitapta inanın abartı yok. Bunun dışında din olgusunu da bence çok ince bir şekilde işlemiş. Kopuştan çok, bu kopuşun ardından hala dine duyulan saygı ile aslında yüz çevirmek değil, haram ile helali bir araya getirmek istemeyiş. Tarık Tufan çok iyi bir yazar bence diğer kitaplarını da okuyacağıma eminin. Bu kadar ince olayı aynı anda bu kadar güzel anlatmak her yazarın yapabileceği bir iş değil çünkü.

Puanım => 4 / 5

sanzelize-dugun-salonu

Tanıtım Bülteninden

“Şeyh babamın vefatından hemen sonra, yeni şeyhin kim olacağını görebilmek için rüyayı bekleyen dervişler, rüyalarında aynı gece, aynı kişiyi görüp vaziyetin mahiyetini anlayabilmek için sabahın erken saatlerinde kapımı çaldıklarında, gece boyunca vücudumun her zerresine sirayet etmiş şarabın etkisinden henüz kurtulamamıştım.”

Tarık Tufan’dan “hayat bu, her şey olur” diyen bir roman!

Şanzelize Düğün Salonu’nun “isimsiz” kahramanı bir aşk için evinden çıkıp savrulmaya başlayınca, kendisini daha önce hiç yaşamadığı türden şaşırtıcı ve bir o kadar da tuhaf olayların içinde buluyor.

Tarık Tufan sevilen üslubu, hakiki hayreti ve “acayip” kurgusuyla bizi ilgi çekici bir yolculuğa çıkarıyor. Kahramanın oradan oraya savrulmasıyla gelişen bu yolculuk bir yanıyla da insanın içine doğru uzanan bir arayış.

“Aşk bize kefil oluyor bir yerde. Kalan borcumuzu temizliyor. Borç dediğim, hayata olan borcumuz; iyi insanlara, deftere yazan bakkallara, az isteyince de çok veren lokantacılara, yaptığı yemekten bir kap da sana getiren komşu kadınlara olan borcumuz. Kalan son canımızı kendi elimizle almamıza mani oluyor. Tesellimiz oluyor. İyi tarafından bakalım. İnsanları masum olduğumuza inandırabiliriz. Ya da insanları boş verin; Allah’ı inandırırız. Aşık adamın kötülüğü de aşkı kadar aşikar olur. Ne varsa yüzümüzde var. Başka da bir şey yok. Bu!”

 

Yazar           : Tarık Tufan

Yayınevi       : Profil Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 292

Baskı Yılı      : 2015

Related Posts

Rotasız Seyyah / Kitap Yorumu
Çıkış Yok / Kitap Yorumu
İyi Kız / Kitap Yorumu