sanal diyet,dünya, sosyal ağlar, ölçü

Eskiden ne kadar zorsa iletişim şuan o kadar basit. Hatta bu basitlik, bazen iletişimsizliğe bile sebep olabilecek düzeyde. Karşılıklı konuşmalar azalıyor fakat beklentiler büyüyor. İnternet denen, teknoloji denilen olay adeta su kadar önemli bir yer tutuyor hayatımızda. Bu arada da pek çok şeyi unutabiliyoruz bazen konuşmayı, değer vermeyi, anlamayı, kendimize vakit ayırmayı, sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamanın kalitesini…

Tüm bunlar arasında tabii ki güzel şeylerde olmuyor değil. Farklı insanlarla tanışmak, çok uzaklardaki sevdiklerinizle sanki yanı başınızdaymış gibi rahatça konuşabilmek, iş kolaylığı sağlamak gibi. Yeri geliyor tek bir tıkla sosyal medyadan sevdiğiniz ünlülere bile ulaşabiliyorsunuz.

Bambaşka şeyleri yine tek bir tıkla öğrenebiliyor ve hayatınıza kolaylıkla bir şeyler katabiliyorsunuz. Ama bunu yaparken bazen dozunu kaçırabiliyoruz veya kaçırabiliyorlar. Onlar sitelerine girilmesi, daha çok tıklanması adına hakkında hiç bir fikir sahibi olmadan sağdan soldan alınmış bilgileri size sunarken sizde çaresiz bir anınızda hiç bunu sorgulamadan istemsizce inanıp uygulama durumuna geçebiliyorsunuz. Bilgiye ulaşmak bu kadar kolay olduğu için sanal alemde pek çok çer çöp bilginin dolaşması da gayet doğal. Yani ulaştığınız pek çok bilgi var fakat bunların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış?

Çok uzağa gitmemize gerek yok, en ufak bir rahatsızlığınızda belirtileri arattığınız zaman google size teşhisi koyar, genelliklede ya kansersinizdir ya da daha farklı ağır bir hastalıktır. Halbuki ufak tefek bir sağlık problemidir ama sizde o anki yarattığı stres daha büyük etkilere sebep olabilir. Bunu herkesin en az bir defa yaptığına da eminim. Bunun yanında en çok aranılan şeyde tabii ki diyet listeleri, zayıflatıcı çaylar, kremler, haplar vs. Pek çok kişi de hiç sorgulamadan az önce de bahsettiğim gibi çaresizlik içerisinde inanıp uygulamaya çalışıyor. Sonuç nasıl oluyor peki? Gayet güzel! Kısa sürede çok fazla kilodan kurtuluyorsunuz. Kurtulamayıp farklı yöntemlere başvuranlarda oluyor. Pek çok kişi bir şekilde o kilolara veda ediyor. Sonuçlar o an için gayet güzel. Ancak uzun vadede düşündüğümüzde verilen kilolar iki katı size geri dönüş yapıyor, üstelik yanında çeşitli sağlık problemlerini de size getiriyor. Pek çok uzman bu konuda sürekli uyarıda bulunsa da maalesef popüler diyetler gün geçtikçe artıyor, bazı kişilerde ise gerçekten ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Sürekli yap-bırak etkisi olduğu içinde doğal olarak kısır bir döngü yaratıp metabolizmanın bozulmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle kilo vermek ileriki zamanlarda daha da güç hale geliyor.

İnternetin sağlık üzerine, diyetiniz üzerine olumlu etkileri de var. Pek çok pratik fit tarife ulaşmanız, şehir dışından uzmanlarla görüşmeniz, motivasyonunuzu sağlamanız, sizinle aynı yolda olan insanlarla tanışmanız, evde yapabileceğiniz egzersizleri öğrenmeniz sizin için hep avantaj. Bana kalırsa en çok da motivasyon sağlamak adına özellikle sosyal medya hesapları harika bir seçenek. Sizin gibi pek çok insanla yolunuzun kesiştiği yerle, birbirinizden kolaylıkla destek alıyor olmanız gerçekten müthiş bir şey. Yalnız bu hesapları takip ederken beslenmenize dikkat etmenizin haricinde birebir diyet olarak uygulamaya çalışmayın. Bazı hesaplar kendi için hazırlanmış diyetleri paylaşabiliyor. Unutmayın siz özelsiniz, o yüzden her şeyiniz size özel olmalı. Nasıl ki bir saç stili her kadında aynı durmuyorsa veya aynı ruju herkes taşıyamıyorsa aynı diyeti de her bünye kaldıramaz veya etkisi olmaz. Düşünün; size özel tasarlanmış, her şeyiyle sizin özellikleriniz düşünülmüş bir elbisede mi daha güzel gözükürsünüz? Yoksa başka birinden ödünç aldığınız bir elbisede mi? Birde şu açıdan bakalım olaya o elbiseyi sizin için bir modacımı veya bir stilist mi tasarlasa güzel olur yoksa bir kuaför mü? O nedenle teknolojinin nimetlerinden mutlaka yararlanın ancak bilinçli olun, her konuda o konunun uzmanından yardım alın,  her sene mantar gibi türeyen hatalı diyetlerden, başkalarında gördüğünüz programlardan, internette dolaşıp duran diğer yanlış bilgilerden veya bilgi tuzaklarından kesinlikle uzak durun, geri dönülmesi zor yollara kendinizi atmayın derim.

 

Related Posts

Çocuklarımız Üzerinde Nasıl Otorite Kurabiliriz?
Cilt Güzelliği Ve Beslenme
Yaz Mevsimi Salata Mevsimi