Saçlara Yaz Sonrası Bakım Önerileri

Deniz, kum, güneş, havuz… Düşününce aklınızda güzel anılar canlanıyor değil mi? Ancak bu dörtlü ve saymadığımız nice faktör saçlarınızda hiç de güzel anılar bırakmıyor. Yıpranmış, kurumuş ve bakımsız saçlarla baş başa kalıyorsunuz.

Tatilin ve güzel havaların tadını çıkarırken hiç kimse saç bakımı için çaba sarf etmez… ta ki sonbahar gelip yapraklar dökülmeye başlayınca saçların ne kadar bakımsız kaldığı ve yıprandığı nihayet anlaşılır.

Yaza veda ederken canlı saçlara yeniden kavuşmak istiyorsanız, saçlara yaz sonrası bakım önerilerimizi dikkate alın.

  1. Saçlarınızdaki kırıklardan ve çatallaşmış uçlardan kurtulun

Saçlarınızı  uzatmak için aylarca beklemiş olabilirsiniz ancak yaz boyunca yıpranmış, kırılmış ve çatallaşmış uçlardan kurtulmazsanız sağlıklı saçlara kavuşamazsınız. Çünkü saç, kırılmaya başladığı andan itibaren kırıklar ilerleyip diplere doğru yol alır ve bu süreç siz kırıklardan kurtulana kadar devam eder. Aynı şekilde çatallaşmış uçlar da saçın uzamasını engeller. Saçlarınızla vedalaşmak zor da olsa ilk iş kırıklardan kurtulmak olmalı.

  1. Saçlarınıza yoğun bakım uygulayın

 Yaz boyunca yıpranmış olan saçların, derinlemesine bir bakıma gerçekten çok ihtiyacı var. Çok fazla güneşe maruz kalmak, saçlardaki proteinlere zarar verir. Bu zararları gidermek ve saçları onarmak için protein ve keratin içeren bakım ürünleri kullanmanız gerekiyor. Bu bakımı ister evinizde kendiniz, isterseniz de kuaförlerde uygulayabilirsiniz. Haftada bir yaparak saçlarınızın günden güne nasıl da canlılık kazandığını göreceksiniz.

  1. Duş alma sıklığını azaltın

Sıcak yaz günlerinde her gün duş alınıyor hatta serinlemek için bu bazen günde birkaç defa tekrarlanabiliyor. Vücut ferahlıyor ancak saçlar bu durumdan zarar görüyor. Sık duş almak saç derisinin doğal dengesini bozuyor. Saç derisindeki doğal yağ oluşumunu olumsuz etkiliyor. Duş alma sıklığını azalttığınızda saç derinizde aşırı yağlanma olabilir ancak bu saç derinizin doğal dengeyi yakalamaya çalıştığını gösterir. Saç deriniz doğal dengesini bulduğunda, siz parlak ve canlı saçlara kavuşmuş olacaksınız.

  1. Saçlarınızı fırçayla değil kalın dişli bir tarakla tarayın

Saçlarınız yaz boyunca yıpranıp canlılığını kaybettiği için nazikçe ve zarar vermeden taramanız gerekiyor. Bunun için en iyi seçim fırça yerine kalın dişli bir tarak kullanmak olacaktır.

  1. Saçlarınızı saç bakım yağlarıyla destekleyin

Canlılığını kaybetmiş ve adeta bakım istiyorum diye bağıran saçlarınızı, saç bakım yağlarıyla besleyin. Her banyo sonrasında saçlarınıza saç bakım yağlarını uygulayıp onları şımartın. Saçları kökten uca canlandıran badem yağı, argan yağı gibi mucize yağlarla besleyerek kısa süre içinde eskisinden daha da canlı saçlara kavuşabilirsiniz.