Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalı?

Her kadın, ipek gibi yumuşacık, ışıl ışıl parlayan sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Saçların sağlıklı olması ise ancak saç köklerinin sağlıklı olmasıyla mümkündür. Saçlarınızın güzel görünmesini ve kökten uca canlılık kazanmasını ister misiniz? Saç köklerini güçlendirecek yöntemlerden istediğinizi deneyerek farkı  anında görebilirsiniz.

Yumurta maskesi ile Güçlü Saçlar

Yumurtanın içerisinde yer alan A ve E vitaminleri, saç kaybının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca protein bakımından zengin olan yumurta sarısı, saç foliküllerini ve saç köklerini güçlendirerek saçın kolayca dökülmesini önler. Saç derisini besler, gözenekleri açar ve yumuşatır. Yumurtanın içeriğindeki yağ asitleri sayesinde saçlar, kaybettiği canlılığı ve parlaklığı tekrar kazanır.

Peki bu kadar faydalı olan yumurtanın saça uygulaması nasıl olacak?

Saçınızın uzunluğuna göre yeterli sayıda yumurta kullanmalısınız. Saçlarınız orta uzunlukta ise iki yumurta yeterli olacaktır. Yumurtayı bir kaseye kırıp iki yemek kaşığı saf zeytin yağı ekleyerek çatalla iyice çırpın. Bu tür bakımları yaparken saç kesinlikle temiz olmalı. Saçlarınızı normal şampuanla yıkadıktan sonra iyice durulayın. Daha sonra yumurta maskesini saç diplerinden başlayarak ve saç derinize yedirerek uygulayın. Uçlara doğru nazikçe sürün ve 10-15 dakika bekleyin.

Saçlarınızı yumurta maskesinden temizlemek için kesinlikle soğuk su kullanın. Eğer sıcak su ile temizlemeye kalkarsanız yumurtalar sertleşir ve saçınıza yapışır.

Bitkisel Yağlarla Derinlemesine Bakım

Badem Yağı

Saç bakımında kullanılan en önemli yağdır. İçerisinde bulunan E vitamini ve bol miktarda mineral sayesinde saç köklerini güçlendirir.

Lavanta Yağı

En önemli faydası, saç derisindeki kan dolaşımını sağlayarak, saç diplerine giden oksijen miktarını arttırır.

Jojoba Yağı

Saç derisini yumuşatarak saç diplerini güçlendirir ve kırılmaya karşı dayanıklı hale getirir. Jojoba yağı, saç kremlerinde ve şampuanlarda da kullanılıyor. Aktarlarda satılan bu yağ, egzama, sedef ve saç biti gibi sorunlara karşı tedavi niteliğinde kullanılıyor.

Biberiye yağı

Bu yağ İçerdiği  kafeik ve rozmarinik asit sayesinde saç derisini besler ve kaşıntıyı, kuruluğu yok eder.

Bu dört yağı, saf zeytin yağı ya da susam yağına birkaç damla damlatarak karıştırın ve saç diplerine masaj yaparak yedirin. Daha sonra bone takarak 20-25 dakika kadar sıcak tutun. İnanılmaz bir rahatlama ve canlılık hissedeceksiniz. Bunu haftada bir uygulayarak saç köklerinize sürekli güçlülük kazandırabilirsiniz.

Bir kadının güzelliği saçlarından başlar, bakımlı ve güzel saçlara sahip olmak için saçlarınıza gereken önemi göstermelisiniz.