Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni

Saç Dökülmesinin 10 Nedeni

Saç dökülmesi bir çok insanın ortak problemi olmuş durumda. Saç dökülmelerinin psikolojik ve fiziksel nedenleri vardır. Ama en çokta saç dökülmelerinin başlamasından sonra oluşan psikolojik sorunlar. Bir çok insan saçları döküldüğü için adeta bulanıma giriyor. Saç dökülmesinin nedenini bulduğunuz zaman, tedavisini uyguladığınız zaman bu sorunu ortadan kaldıracaksınız. Bunun için doktorunuza gidip saç dökülmelerinin neden kaynaklandığını öğrenebilir ve tedaviyi uygulamaya başlayabilirsiniz. Kısa sürede tedavinin etkisini göreceksiniz. Bazı saç dökülmeleri durumunda tedaviler işe yaramayabilir. Bu dökülmeler genetik olduğundan dolayı, her tedavi işe yaramayabiliyor. Eğer saç dökülmesinden dolayı oluşan kellik sorunundan rahatsız oluyorsanız, saç ektirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi gelelim saçlarımızın neden döküldüğüne.

1) Fiziksel Stres: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-fiziksel-stres

Her türlü fiziksel travma, ağır bir ameliyat, vücudun aşırı yorulması gibi durumlarda saç dökülmesi ile karşılaşabilirsiniz. Bazen grip olduğunuzda bile saç dökülmesi ile karşılaşabilirsiniz.

2) Hamilelik: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-hamilelik

Hamilelikte bir çeşit fiziksel strestir. İki canlı olduğunuzdan dolayı, yediğiniz besinlerin çoğu bebeğe gittiğinden dolayı saçlar gerekli vitamini almayabilir ve dökülmeler görülebilir. Doğumdan sonrada saç dökülmeleri devam edebilir.

3) Aşırı A Vitamini: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-a-vitamini

Saçların sağlıklı ve sağlam kalmasını sağlayan A vitamini çok fazla aldığınız zamanda saç dökülmesi ile karşılaşabilirsiniz. Amerikan dermatolojisi tarafından açıklanan bu olay ile de “her şeyin fazlası zarar” atasözümüzü de ekleyelim.

4) B Vitamini Eksikliği: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-B-vitamini

B vitamini düşük olması saç dökülmesinin nedenlerindendir. Küçük bir takviye ile önlenebilir.

5) Kilo Kaybı: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-kilo-kaybı

Aşırı ve ani kilo kaybı yaşayan insanlarda sıkça görülür saç dökülmesi. Vücut direncinin zayıflaması ile saçların gerekli vitamini almamasından kaynaklanır.

6) Duygusal Stres: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-duygusal-stres

Erken yaşta saçı dökülen insanların çok sık maruz kaldığı durumdur. Duygusal strese bağlı olarak en sık saç beyazlaması görülse de, saç dökülmesi de oldukça sık rastlanan bir durum.

7) Anemi:

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-anemi

20 – 49 yaş aralığında neredeyse 10 kadından 1’inde demir eksikliği nedeniyle anemi görülmektedir. Anemi nedeniyle yaşanan saç dökülmesi, basit bir demir takviyesiyle düzelebilir.

8) İlaç Kullanımı: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-ilaç-kullanımı

Bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Antidepresanlar, kan sulandırıcıları vb.  ilaçlar saç dökülmesine yol açabilir.

9) Aşırı Şekillendirme: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-saç-bakımı

Saçlarınıza çok sık şekil veriyorsanız, saçlarınızın yıpranmasına yol açabilir ve dökülmesine neden olursunuz. Eğer saçlarınızı şekillendirmeyi seviyorsanız, bakımlarınızı iyi yapmalı ve ara sıra saçlarınızı serbest bırakmalısınız.

10) Yaşlanma: 

Saç-Dökülmesinin-10-Nedeni-yaşlılık

Yaşlanınca saçlarınızda dökülme olacaktır elbet. Bu doğal yolla oluşan bir dökülmedir ve dert etmeyin.