Rotasız Seyyah / Kitap Yorumu

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı? Hayatımızın klişe sorularından biri olmuştur sanırım? Bence hem gezip hem okumak yetmez, tecrübe edip uygulayan bilir diyorum ben. Gezdiğin yerleri boşa gezdiysen eğer, okuduğun kitapları maziye gömdüysen ne işe yarar ki?

Rotasız Seyyah uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı zaten. Ama elime aldığımda beni bu kadar sürükleyip iki günde biteceğini tahmin etmiyordum gerçekten. Yazarımız Mehmet Genç bir gezgin, kitaptaki havalı adıyla seyyah yani??Günümüzde çoğu kişinin cesaret etmeyi bırakın, aklından geçirmeye bile çekindiği bir şey yapmış. Güzel bir para kazandığı, yüksek bir konuma geldiği işinden ayrılıp gezmeye ve bu gezilerine fotoğraflamaya başlamış. Dünya kazan o kepçe anlayacağınız. Üstelik öyle popüler yerler de değil gezdiği yerler. Yeri gelmiş taşın üstüne serdiği ince bir uyku tulumunda, yeri gelmiş yerlilerin bulunduğu bir köyde yatmış. Fazlasıyla samimi ve akıcı bir üslubu var yaşadıklarını anlatırken. Ve inanın bana, hayat dersi alacağınız çok güzel anıları da var. Bu aralar okuduğum her kitap nedense bana şükretmenin önemini vurguluyor. Böyle bir gezi kitabından bunu mu çıkardın gerçekten diyeceksiniz ama okuyunca bana hak vereceğinizi biliyorum. Ben ikinci kitabı için şimdiden sabırsızlıkla beklemeye başladım bile. Bence çok vakit kaybetmeden bu kitabı edinin. Belki içinizdeki gezgin bir yerlerden uyanıp gelir?

rotasiz-seyyah

Puanım => 5 / 5

 

Tanıtım Bülteninden

Dünyayı köşe bucak gezen, maceralarını internette yüz binlerin takip ettiği ve kısa zamanda bir internet fenomenine dönüşen Rotasız Seyyah Mehmet Genç, birbirinden ilginç, hüzünlü, komik ve yer yer gerilimli anılarını şimdi bir kitapta topluyor.

Son altı yıldır dünyayı gezmeye çalışıyorum. Eğer dokuz canım varsa, muhtemelen yollarda gelenler yüzünden birkaçını kaybettim. Ama gidilmeyen yerlere gitme ve gittiğim yerlerde yaşayan insanların fotoğraflarını çekme arzum hiç tükenmedi. Bu süre içinde yaşadığım iyi kötü olaylardan hep bir sebep sonuç ilişkisi çıkarttım. Hostellerde karşılaştığım, evlerine misafir olduğum, beraber gezdiğim yahut yolda tanıştığım insanlardan, elimden geldiğince bir şeyler öğrenmeye çabaladım. Rotasız seyahatlerim sırasında karşılaştığım, 1992 yılında her şeyini bırakıp Honduras’ın ufacık bir adasına yerleşen Alman gezgin Reiner’dan da hayata dair çok şey öğrendim. Cep telefonu, bilgisayarı ve televizyonu olmayan, interneti ise hiç kullanmayan Reiner’ın şu sözünü zihnime kazıdım:

“Parayla sağlığı, arkadaşlığı, gerçek bir gülüşü, mutluluğu ve iyi bir uykuyu satın alamazsın…”

 

Yazar            : Mehmet Genç

Yayınevi       : Ephesus Yayınları

Sayfa Sayısı : 400

Baskı Yılı      : 2016

Related Posts

29. Oda / Kitap Yorumu
Cinayetin Şifresi / Kitap Yorumu
Şanzelize Düğün Salonu / Kitap Yorumu