Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayı Nedir? 

Rezene çayı bir çok kişi tarafından tüketilen ve uzmanlar tarafından da önerilen bir bitkidir. Uzun ömürlü bir bitki olması ve yıl boyunca bulunması nedeniyle sıkça tüketebileceğiniz bir bitkidir. Tat bakımından dere otuna benzer. Ayrıca Pakistan ve Hint mutfağı başta olmak üzere bir çok ülkenin mutfağında sıkça kullanılır.  

Rezene çayı geleneksel olarak hazımsızlık, mide krampları, sindirim sorunları, ateş ve bebeklerde kolik tedavisinde kullanılır. Rezene tohumlarının özellikle mineral bakımından zengin olması, bu baharatla hazırlanan çayın soğuk algınlığına, grip ve halsizliğe karşı içilmesini sağlamaktadır. 

Rezene Çayının Faydaları 

İştah

Rezene çayının direkt olarak iştahı azaltan bir özelliği yoktur. Fakat yapılan araştırmalara göre; mide ülseri hastalarında, hastalığa neden olan bakteri ile savaşarak, ülserin belirtilerinden biri olan sürekli açlık hissini azaltmaktadır.

Adet Sancısı

Bitkinin spazmları azaltan özelliği, kasılmalar nedeni ile meydana gelen adet sancılarını hafifletmek amacında kullanılmaktadır. 

Şiş Gözler

Rezene gözlerde oluşan şişliği gidermek için birebir. Demlenmiş olan rezene çayını öncelikle süzün ve ılıyana kadar bekletin. Daha sonra pamuk ile birlikte gözlerinizin üzerine koyun. 15-20 dakika bekletmeniz şişliklerin inmesini sağlayacaktır. 

Anne Sütü

Şuan için anne sütünün arttırdığını söyleyen bir bilimsel açıklama yok. Fakat bazı toplumlarda gelenek olarak emziren anneler düzenli olarak rezene çayı tüketmektedir. 

Mide Krampları

Rezene çayını adet sancısında olduğu gibi, mide kramplarına da iyi gelmektedir. Mide krampları dışında gaz, hazımsızlık gibi durumlarında üstesinden gelmektedir. 

Enfeksiyon

Potasyum, kalsiyum ve diğer mineraller bakımından zengin olan rezene çayı, ateşi düşürmek ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırmak için kullanılabilir.  

Kolik

Bebeklerde ve çocuklarda kolik tedavisi için yaygın olarak kullanılan rezene çayı kolik belirtilerini azaltarak bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Bebeğiniz için hazırlayacağını rezene çayı için 1 çay kaşığının 1/3’ü kadar rezeneyi kaynatmanız yeterli olacaktır. Çay iyice soğuduktan sonra içirebilirsiniz.  

Kilo Kaybı

Rezene çayının yağ yakılmasını hızlandıran bir özelliği yoktur. Fakat idrar söktürücü özelliği olan rezene çayı, vücutta tutulan fazla suyun hızlı atılmasında yardımcı olur. 

Rezene Çayının Diğer Faydaları

 • Safra üretimine yardımcı olur 
 • Toksinlerin atılmasını sağlar 
 • Sindirimi düzenler 
 • Diş ağrılarını hafifletir 
 • Libidoyu arttırdığı söylenmektedir 
 • Göz sağlığını geliştirir 
 • Yüksek tansiyonu düşürür 
 • Mide gazının atılmasını sağlar 
 • Öksürüğe iyi gelir 
 • Bağırsakları temizler 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir