Renkli Makaronlar Yapıyoruz

Fransız pastacılığının meşhur lezzeti olan makaronu sizin için tüm püf noktaları ve sırlarıyla anlatıyoruz.

Makaron deyince sizin de  gözünüzde hemen şu canlanıyor mu;  pastane camlarından gözüken, üst üste dizilmiş göz alıcı rengarenk  minik kurabiyeler…

Dikkatle ve özenle yapılması gereken bir kurabiye makaron, yemesi de bir o kadar eğlenceli.  Malzemelere geçmeden önce şunu hatırlatmalıyız ki makaron yaparken  gramajlar çok önemli. Bundan dolayı eğer evinizde yoksa, bir mutfak tartısı edinmeniz gerekecek.

Malzemeler:

  • 160 gr toz şeker
  • 140 gr toz badem
  • 50 gr pudra şeker
  • 80 gr yumurta beyazı
  • İstediğiniz renklerde gıda boyası

Ganaj için;

  • 50 gr krema
  • 100 gr beyaz ya da bitter çikolata

GANAJ YAPALIM


İlk olarak  ganajı, yani araya sürülen dolgu malzemesini hazırlamakla başlıyoruz. Çünkü önceden hazırlayıp dolapta bekletmemiz gerekiyor. Küçük bir sos tavasına kremamızı alıp ocağa koyuyoruz ve hafif kaynar gelmeye başlayınca ocaktan alıyoruz. Çikolatayı içerisine koyup iyice karıştırıp pürüzsüz bir kıvam elde ediyoruz ve iyice soğuması için dolaba kaldırıyoruz.

KURABİYESİNİ HAZIRLAYALIM

Kurabiyesini yapmak için ilk önce yumurta beyazını bir tutam tuz katarak biraz karıştırıyoruz (bu önemli bir ipucudur)  ve ardından tozşekeri ekleyip mikserle kar gibi olana kadar çırpıyoruz. Bu esnada dikkat etmemiz gereken çok önemli iki nokta var:

  • Yumurta akına, sarısının karışmadığından emin olmalıyız. Çünkü bu istediğimiz kıvama ulaşmamızı engelleyecektir.
  • Çırpma kabımız ve mikser ucu kesinlikle kuru olmalıdır. Bir damla su bile kıvamı bozabilir.

Yumurta aklarını çırptıktan sonra ulaşacağımız kıvam şu olmalıdır; kabı ters çevirdiğinizde karışım kesinlikle akmamalı ve dökülmemelidir.


Bu kıvamdan emin olduktan sonra toz bademi ve pudra şekerini ayrı bir kapta karıştırıp daha sonra yumurtadan elde ettiğimiz köpüğe yavaş yavaş ekleyerek spatula ile karıştırıyoruz. Burada tekrar bir hatırlatma yapalım. Evde hazırlayacağınız toz bademle makaronun kıvamını tutturamayabilirsiniz. Bundan dolayı hazır satılan toz badem ya da badem unu almanız gerekiyor.

PİŞİRELİM

Hazırladığımız karışımı  sıkma torbasına alıp 3 cm’lik minik kurabiyeler olacak şekilde pişirme kağıdı serili tepsiye aralıklı bir şekilde sıkıyoruz. Bu işlemden önce makaronları ne renk yapmak istiyorsanız o renkten gıda boyası (1-2 damla) ekleyip hazırlayabilirsiniz. Sıkma işlemi bitince üzeri düzleşsin ve hava kabarcıkları çıksın diye tepsiyi birkaç kere tezgaha vuruyoruz. Önceden ısıtılmış (125 derece) fırında tam 15 dakika pişiriyoruz. Piştikten sonra biraz dinlendirip bir bıçak yardımıyla dikkatli bir şekilde makaronlarımızı başka bir tabağa aktarıyoruz. Görüntü olarak makaronun alt kısmında bir eteklenme olduysa makaronunuz tam olmuş demektir. Tabi bazı makaronların üzeri çatlamış olabilir bu normaldir birkaç fire verebilir. Çatlamış olanları alt kısım için kullanıp durumu kurtarabilirsiniz.

KURABİYELERİ GANAJLA BULUŞTURALIM

Şimdi en eğlenceli kısmı, kurabiyeciklerin ganajla buluşma zamanı! Bir kaşık yardımıyla makaronların iç kısmına ganaj sürüp üstüne diğer bir makaronu kapatıyoruz ve o muhteşem görüntüye ulaşmış oluyoruz.

Dışının çıtır çıtır, içinin de yumuşacık olması gerekiyor.  Bu kıvamı tutturmak için püf noktalara uyarak  ve özenle yapmak gerekiyor. Böyle söyleyince hiç gözünüzü korkutmuş olmayalım kesinlikle yaparken çok eğleneceksiniz. Makaronlar  gibi rengarenk ve tatlı günleriniz olsun, mutlu kalın…