Ramazanda Tok Tutan Besinler

Sıcakta oruç tutmak her zaman daha zordur. Hem vücut su kaybediyor hem de yediğimiz yiyecekler, sıcak havalarda daha hızlı sindiriliyor. Bu yüzden sahurda yenen yemekler çok önemlidir. Bütün gün boyunca, sahurda yenilen yemeklerle duruyoruz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta, tabi ki kilo almak. Bazı insanlar iftar vaktinde yemeği fazla kaçırabiliyor, aşırı yağlı besinler tüketebiliyorlar. Aslında yapılması gereken, hem sağlıklı hem de hafif yiyecekler tüketmek. Sizi zorlayacak yiyeceklerden kaçının! Bir diğer önemli hususta; iftarda yediğiniz yemekler ne kadar çok olursa sahurda o kadar az yersiniz. İftar ve sahur arasında kısa bir zaman dilimi var diyebiliriz. Bu yüzden hafif yemek yemek, hem sağlığınızı korur hem de size rahatsızlık vermez. 

Herkes sahurda yediği yemeklerin gün boyunca açlık hissini karşılamasını, rahatsız etmemesini ister. İşte ramazanda tok tutan besinler. 

1- Sütlü Çorbalar 

Sahurda hiç yemek yememekle, kuru gıdalar tüketmek aynı derecedir. Metabolizmamız gece yavaş çalışır. Bu yüzden daha rahat bir gece ve ertesi günün rahat geçmesi için sütlü çorbalar tüketmeniz gerekmektedir. 

2- Tam Buğday Ekmekler 

Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edin. Hem daha tok tutar hem de B vitamini açısından zengindir tam buğday ekmekleri. 

3- Süt 

Ramazan ayı boyunca süt tüketin. Biri iftardan sonra, diğeri de sahurda olmak üzere iki bardak süt içmenizi öneririz. Hem bildiğiniz gibi D vitamini içeriyor hem de açlık hissini bastırıyor. 

4- Yumurta 

En kaliteli protein yumurtada bulunur. Sahurda haşlanmış yumurta tüketmeniz, gün içerisinde size fazlasıyla tokluk hissi verecektir.  

5- Meyve ve Diğer Besinler 

Sahurda bolca meyve tüketin Yapılan araştırmalar sonucunda yapısında triptofan aminoasidi fazla olan besinlerin iştahı azalttığı belirtilmiştir. Muz, avokado, yulaf ve süt triptofan bakımından zengin gıdalardır. Bezelye, fıstık, fasulye gibi albumin bakımından zengin besinler tüketerek iştahınızı azaltabilirsiniz. Meyveler doğal şeker kaynağıdır. Sahurda tüketeceğiniz 2-3 porsiyon meyve sizi gün içinde rahatlatacaktır. Kan şekerinde hızlı iniş çıkışlar açlık hissinin oluşmasındaki en önemli faktörlerden birisidir.