Ramazanda Kabızlığı Önlemek İçin Neler Yapılmalı

Ramazanla ilgili genel beslenme önerilerimi bir önceki yazımda paylaşmıştım bu sefer olayı biraz daha spesifik hale getirmek istiyorum. Pek çoğumuz ramazan ayı gelmesiyle maalesef kabızlık sıkıntısı yaşayabiliyoruz. Özellikle normal hayatlarında bu dertten muzdarip kişiler Ramazan ayının gelmesiyle daha fazla problem yaşayabiliyorlar. Peki, bunu nasıl önleyebiliriz, neler yapabiliriz? Gelin bu konuyu birkaç madde de ele alalım.

 

  • Verimli su tüketimi: İster Ramazan, ister normal bir gün olsun her zaman suyunuzu verimli için. Bu ne demek? Suyu yavaş yavaş; sindire sindire içmelisiniz. Bir anda koca bir bardağı kafaya dikerek verimli su tüketimi yapmış olmazsınız, vücut ne yazık ki bundan faydalanamaz. İftarda suya kesinlikle yüklenmeyin, midenizdeki yemeklerin sindirimini çok zorlaştırırsınız doğal olarak şişkinlik probleminiz olur. Suyu iftardan yarım saate sonra yavaş yavaş içmeye başlayın, bunu sahurda da aynı şekilde yapın. Böylece içtiğiniz sular vücutta daha kullanışlı olur ve ertesi gün fazla susuzluk hissi yaşamazsınız.
  • Posalı beslenmeye önem verin: Özellikle bol miktarda sebzeniz sofranızdan hiç eksik olmasın. Salatalarınızı asla yağsız yapmayın mutlaka 1 veya 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin. Posaya olduğu kadar sağlıklı yağlara da ihtiyacınız olduğunu asla unutmayın. Salatanıza duruma göre badem, ceviz veya avokado eklemesi de yapabilirsiniz. Et yemeğinizin yanında mutlaka sebzeniz ve salatanız da olsun. Çiğ sebze eğer mide rahatsızlıklarınız varsa iftarda sizi rahatsız edebilir, sindirimi zorlaştırabilir eğer böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız buharda haşlanmış veya hafif ızgara edilmiş sebzelere daha çok yönelin, taze sebze tüketimini biraz daha azaltın.
  • Kaliteli karbonhidratlara yönelin: İftarda pilav makarna tarzı besinler yerine haşlanmış bulgur, karabuğday, kinoa veya kurubaklagillerden mercimek ve nohuta da yönelebilirsiniz. ( Tavsiyem kinoa ve karabuğday)
  • Probiyotik alımını arttırın: 2 porsiyon süt grubu tüketimine dikkat edin. Sahur da, iftarda veya sahurla iftar arasında mutlaka yoğurdunuz ya da kefiriniz bulunsun. Ek olarak probiyotik toz veya tabletlerden yararlanabilirsiniz. Kefir probiyotik açısından süt ve yoğurda göre daha kalitelidir tavsiyem kefirden mutlaka 1 bardak tüketmenizdir.
  • Sporunu ihmal etmeyin: İftardan 1 veya 2 saat sonra hafif bir yürüyüş hem sindirim problemlerinize iyi gelecek hem de sizi daha dinç tutacaktır. Yürüyüşe gidemezseniz evde hafif sporlara yönelebilirsiniz ama daha önce yapmadığınız spor hareketlerini denememenizi tavsiye ederim.  Spor olarak ağırlık çalışmak yada kendi vücut ağırlığınızla çalışmak yerine daha çok yürüyüş tarzı veya HIIT programlarını tavsiye ederim.
  • Yavaş yavaş yiyin: İftarda bir anda yemeklere saldırmayın. Çorbanızı içtikten sonra min. 5 veya 10 dk da bir mola verin ve daha sonra yemeğe devam edin. Böylece sindirimi kolaylaştırmış olacağınız gibi, tokluk sinyallerini beyne daha çabuk göndermiş olacağınız için fazla yemekten kendiniz korumuş olacaksınız. Ana yemeği özellikle et yemeklerini iyice çiğneyip öyle yutun.
  • Meyve tüketimini ihmal etmeyin: Gerekirse tatlı ihtiyacını da karşılayabilmek için kompostolara da yönelebilirsiniz. Sahurda ve iftarda hurma tüketiyor olmanız bağırsaklarınız için bir avantaj ancak almanız gereken başka vitamin ve mineraller için ve de posa için mutlaka 1 porsiyonda taze meyve tüketmeye çalışın. Her gün farklı meyve tüketin sürekli aynı meyveyi tüketmeyin veya karışık azar azar 1 porsiyona denk gelecek şekilde de tüketim yapabilirsiniz. Özellikle karpuz miktarına dikkat ederek tükettiğiniz zaman susuzluğunuzu gidermede de oldukça etkili olacaktır.