Ramazanda Enerjinizi Koruyacak Gıdalar

Ramazan ayında oruç tutanlar, günün uzun bir bölümünü aç ve susuz kalarak geçirdikleri için enerji kaybına uğrarlar. “Gün boyu halsizim, konuşmaya bile mecalim yok.” gibi cümleleri çok duyarız.

Peki ramazanda enerjinizi korumak için neler tüketmeniz gerekir?

Oruç tutarken özellikle gün boyu enerji veren bazı besinler vardır. Uzmanlar bunları; yağlı tohumlar, lifli gıdalar, ve protein grubu besinler olarak sıralıyor.

Yağlı Tohumlar


Fındık, ceviz, badem, fıstık  gibi kuru yemişler yağlı tohumlar olarak adlandırılıyor. Bu gıdalar içlerinde omega 3 gibi kaliteli yağlar barındırırlar. Enerji miktarları yüksek ve kalori bakımından düşük gıdalardır. Örneğin; sahurda tüketeceğiniz bir avuç badem, içerisindeki manganez ve bakırdan dolayı gün boyu vücudunuzda enerji üretimini arttırarak enerjinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

 

Lifli Gıdalar

Tam tahıllı ekmekler, bol posalı olan kuru fasulye, nohut, mercimek gibi gıdalar, yani aslında içerisinde bol miktarda lif barındıran bütün gıdalar lifli gıdalar grubunda yer alıyor. Sahurda tüketeceğiniz nohutlu buğdaylı ayran aşı dediğimiz türden bir soğuk çorba bile gün boyu enerjinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Ya da bir kase yulaf ezmesini sütle karıştırıp meyveyle zenginleştirerek çok kaliteli bir enerji sağlayıcı oluşturabilirsiniz. Meyveler de posalıdır, sahurda sadece bol miktarda meyve tüketeyim diye düşünmeyin zira bu çok yanlıştır. Çünkü kan şekeri çok yükselir. Kendinizi o anda tok hissedersiniz ama bir süre sonra aşırı yükselmiş olan kan şekeri aşırı insülin salgılanması nedeniyle bir anda düşecektir ve sabah kalktığınızda kendinizi aç olarak bulacaksınız.

Protein Grubu Besinler

Yumurta, süt, yoğurt gibi hayvansal gıdalar protein bakımından zengin gıdalardır. Yine probiyotik bakterileri içeren kefir de sizi gün boyu tok tutacak ve enerji sağlayacak iyi bir seçimdir. İçerisine atacağınız nane yaprakları ya da dereotu metabolizmanıza büyük katkı sağlayacaktır.


Oruç tutanların en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri de sıvı tüketimidir. Çünkü ramazan ayı sıcak yaz günlerine denk geldiği için vücuttan sıvı kaybı daha çok olur. Bu yüzden de iftarla sahur arasında bu açığı kapatmak için bol sıvı tüketmek gerekiyor. Ayrıca tükettiğiniz suya bir çubuk tarçın atarak hem midenin boşalma hızını geciktireceksiniz, hem de kan şekerinizi dengeleyerek enerjinizi korumuş olacaksınız.