Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayı yaklaştığında gündemimizdeki en önemli şey “Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?” sorusu olur. Vücut uzun süre açlık ve susuzluk yaşar, bir de buna yanlış beslenme eklenirse bir çok sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Peki bu sorunlarla karşılaşmamak için neler yapmalıyız? Uzmanların önerilerini sizinle paylaşalım;

İftarı İkiye Bölelim

Öncelikle dikkat etmemiz gereken konu, iftarı açtığımızda eğer yapabilirsek iftarımızı ikiye bölmek. Çünkü, biranda mideye yüklenmek hem kan şekerimizi çok fazla yükseltip insülin salgısını artırır hem de  birtakım mide hastalıklarını beraberinde getirebilir. Önce küçük bir başlangıç yapıp iftarımızı açmalı, bir 15-20 dakikalık ara verip daha sonra ana yemeğimizi yemeliyiz. Her ne kadar uzmanlar, yağ ve şeker oranı yüksek olduğundan  iftariyeliklerden uzak durun dese de, gelenek ve göreneklerimizin vazgeçilmezleri olduğu için uzak duramıyoruz. Bunun için elimizden geldiğince az  miktarda yemeliyiz. Örneğin tadımlık iftariyeliklerden sonra  bir kase çorba ile başlanabilir. Çorbanın çok sıcak olmamasına dikkat etmeliyiz. Çünkü çok sıcak bir çorbayla açılış yapmak mideye zarar verecektir. Yağlı ve kızartma türü ürünlerden uzak durmalıyız. Her gün mutlaka 4-5 kaşık bile olsa sebze yemeği yemeliyiz ki kabızlık yaşamayalım. Et yemeklerini de az yağlı yada yağsız olarak ızgara veya fırında pişmiş şekilde tercih etmeliyiz.

Mutlaka Sahur Yapalım

İkinci dikkat etmemiz gereken konu “sahur”, mutlaka sahura kalkmalıyız. Ertesi gün iş var, okul var, uykum çok önemli, kalkamıyorum… vs nedenleri bir tarafa bırakıp mutlaka sahur yapalım. Eğer sahur yapmazsak günde tek öğün beslenip 24 saat geçirmeye çalıştığımızda kan şekerimiz daha sabahın erken saatlerinden itibaren düşmeye başlar. Peki sahurda neler tüketmeliyiz? Sahurda çok yağlı, şekerli ya da çok yüksek miktarlarda yemek yemek değil, enerji değeri yüksek olan, bol lifli ve ertesi gün tok tutacak gıdaları tercih etmeliyiz. Örneğin; kahvaltı yapmayı sevenler, süt, yoğurt, kefir, peynir, yumurta gibi besinleri tercih edebilir. Yemek yemeyi sevenler; bir sebze çorbasıyla birlikte kıymalı makarna ya da sadece sebze yemeği şeklinde tercih edebilirler. Makarna demişken kepekli yada tam buğday unundan yapılmış makarna olmalı, aksine beyaz undan yapılmış bir makarna erken acıktıracaktır.

Kaybettiğimiz Sıvıyı Vücuda Kazandıralım

Üçüncü olarak en önemli konu, kaybettiğimiz sıvıyı vücuda geri kazandırmak. Gün içinde çok büyük sıvı kaybı yaşıyoruz. Biranda çok fazla su içmek çeşitli sağlık problemlerine yol açacağından zamana yayarak içmeliyiz. Kaybettiğimiz sıvıyı, iftardan yattığımız saate kadar ve sahurda 1,5-2 litre suyu bu kısıtlı zamana yayarak içip vücudumuzu rahatlatmamız gerekiyor. Bunun dışında sıvı olarak; şekersiz komposto, hoşaf, yine şekersiz aromalı buzlu çaylar ya da ayran, kefir gibi birtakım sıvı gıdaları tüketerek kaybettiğimiz sıvıları vücuda geri kazandırabiliriz.