Postacı Kapıyı Çalmayacak / Kitap Yorumu

Selam herkese?‍♀️ Son dönemlerde herkesin merak edip okuduğu, çoğu kişinin çok beğendiği Postacı Kapıyı Çalmayacak yorumu ile geldim.

Ben herkes gibi çok çok beğendim demeyeceğim. Beğenmedim de demeyeceğim gerçi. Kitap teenage bir kitap biraz. Liseye başladığında ingilizce öğretmeninin sınıfta herkesten mektup yazmasını istemesi ile baş karakter Laurel’in yazdığı mektuplardan oluşan bir hikaye.

Mektup yazdığı insanların hepsi ölmüş insanlar. Lisede ki ilk aşkı, ilk arkadaşlıkları ve ölmüş ablasına duyduğu özlem ve diğer duygularını barındırıyor mektuplar. Günlük gibi aslında kitap. 15 yaşındaki bir kızın yaşadıklarını okuyorsunuz.

Mektup yazdığı kişilerin hepsi eroinle ya da intiharla ölmüş ünlü kişiler. Kitabın sonunda belki neden bu şekilde ölmüş insanlara yazdığını açıklar dedim ama olmadı.

Sonuç olarak ara ve yormayan bir kitap isterseniz okuyabilirsiniz diye bitirebilirim yorumumu?

Puanım => 4 / 5

Tanıtım Bülteninden

“Amy Winehouse, Jim Morrison ve Kurt Cobain gibi pek çok ünlü isim bu romana konuk oluyor. Okumaya değer, ilginç bir hikaye olduğu kesin.”
-Booklist-

Bazı şeyler var ki artık bu dünyada olmayanlar dışında kimseye söyleyemem.

Size bu mektupları yazmaya başlayınca kendi sesime kavuştum. Sonra bana yanıt veren bir ses duydum. Bir şarkının farklı tınlayışında, bir filmin hikâyesinde, kaldırımdaki çatlakta açan bir çiçekte buldum yanıtı. Bir pervanenin kanat çırpışında, dolunaya dönen ayda… Yeryüzünde bu mektupları gönderebileceğim bir adres yok. Öldüğünüzü biliyorum ama sizi duyuyorum.

Hepinizi duyuyorum. Buradaydık, bunun bir anlamı var, diyorsunuz.

Kısa süre önce ablasını kaybeden Laurel, onun nasıl öldüğünü bilen tek kişidir ve bu sırrı kimseyle paylaşmamasının bir nedeni vardır.

Onu bu karanlıktan çıkaracak yardım eli, hiç beklemediği bir yerden gelir. Genç kız okulda verilen bir ödevle mektuplar yazmaya başlar. Bu mektupların ortak noktası ise erken yaşta hayata veda etmiş, onun için anlamı olan Amy Winehouse ve Kurt Cobain gibi ünlü isimlere yazılmasıdır. Zaman geçtikçe bu duygu yüklü mektuplar hem ablasının ölümü üzerindeki sır perdesinin aralanmasına hem de Laurel’in kendine bir yol çizip yetişkin bir bireye dönüşmesine yardımcı olur.

“Büyümek, sevmek, kendini bulmak ve hayatı anlamak üzerine yazılmış samimi, sürükleyici ve yüreklere dokunan bir roman.”
-Usa Today-

“Dellaira bu romanıyla edebiyat dünyasına hızlı ve cesur bir giriş yapmış diyebiliriz.”
-The Washington Post-

“Kalbinizi parçalara ayırıp sonunda o parçaları yeniden birleştirmeyi başaran, pek çok duyguyu aynı anda hissettiren sıcacık bir hikâye.”
-Goodreads-

 

Yazar            : Ava Dellaira

Yayınevi       : Martı Yayınları

Çeviri           : Heves Berksu

Sayfa Sayısı : 352

Baskı Yılı      : 2016

Related Posts

Dönüş Yok / Kitap Yorumu
Bir Tutam Mutluluk / Kitap Yorumu
Piyonun Son Hamlesi / Kitap Yorumu