Pasta Sanatı / Pasta Süsleme Sanatı

O birbirinden lezzetli, ihtişamlı pastaları illa görmüşsünüzdür. Hepsi birer sanat eseri değerinde ve yemeğe kıyamayacağınız türden. İnsanın alıp, masanın üstüne koyup seyredesi, onu bir süs eşyası gibi kullanmak geliyor içinden. Ama her muhteşem görünen tatlının sonunda olduğu gibi o da afiyetle mideye iniyor. Pasta sanatı bir çok kişinin ilgi odağında olan, hatta bu sanatı gerçekleştirmek için yıllarca eğitim alan aşçılar tarafından gerçekleşiyor. Hemen hemen istenen her figürü, şekli pasta üzerine uygulayan bu aşçılar, müşterilerini memnun etmeyi ve insanlara göz zevki yaşatmayı çok iyi biliyorlar. Tabi ki her işte olduğu gibi bu işte de birileri ön planda olup, birbirinden muhteşem pastalar ortaya koyuyor. Onlara da değineceğiz. 

Pasta Sanatı Nedir? 

Pasta sanatı dediğimiz gibi istenilen hemen hemen her şekli pasta üzerine uygulanma işlemidir. Bunu yapan aşçılar gerçekten bunun için alın teri dökmekte ve yıllarca bunun eğitimini almak için ellerini çürütmekteler. 2003-2004 yıllarıyla beraber hayatımıza pasta üzerinde baskı olarak hayatımıza giriş yaptı bu pasta sanatı. İstenilen pastanın üzerine, istenilen bir resmi baskısı yapılarak sunuluyordu. Daha sonra gelişen fikirler ve yetişen aşçılar sayesinde bu baskınında ilerisine gittiler. Artık istenilen şekli, konsepti, bir insanı bir heykel tıraş edasıyla pasta üzerine uygulamaya başladılar. Görenlerin şaşkınlıktan ağızları açık kaldı. Hatta pastayı yemelerine rağmen o ağızları kapanmadı, o derece bir görsel şölen sundular bize. Tabi her şeyde olduğu gibi bu işte de hemen bodoslama giriş yapmadılar. Önceleri insan figürleri yaptılar. Önceleri gelin-damat pastalarının üstüne oyuncak bebek koyarlardı, daha sonraları bunların yerine bu şeker hamurundan yapılan figürler aldı. Daha sonra doğum günü pastalarında karşımıza çıktı. Tabi bu yetenekli aşçılar boş durmadı. Bu işi büyüttüler ve artık şimdi pastanızı dikdörtgen veya yuvarlak değil, istediğiniz şekilde, istediğiniz konsept, figürde yapıyorlar. 

Her işte olduğu gibi pasta sanatında da ön plana çıkan isimler olduğunu söylemiştik. Benim için hem göz doyuran hem de mide doyuran bir usta var. Onu yaptığı TV show ile de herkes tanıyor aslında. 

Pastacılar Kralı (Cake Boss) Buddy 

Baba mesleğini yapan Buddy Valastro, gerçek bir pasta sanatçısı bir şef. TLC kanalında gösterilen programı sayesinde herkesi şaşkına çeviren ve hatta bir çok kişiyi pastacı olmaya itti diyebilirim. Çok geniş bir ekibi var ve hepsi birbirinden yetenekli seçkin kişiler. Aslında bir aile şirketi de diyebiliriz orası için. Herkesin görevi farklı ve herkesin kendi işini yaptığı büyük bir pastanesi var. Amerika’nın hemen hemen her büyük organizasyonuna pasta yapan Buddy, gerçekten de işinin ehli birisi. Onun için imkansız diye bir şey yok. İstediğiniz konsepti ona söylüyorsunuz, ekibi ile kısa bir toplantıdan sonra ve saatler süren çalışmalardan sonra karşınıza hayal ettiğinizden bile daha mükemmel bir sanat eseri çıkartıyor. Hatta yaptığı pastayı götürdüğü organizasyonlarda insanlar Buddy yerine pastaya daha çok ilgi gösteriyorlar diyebilirim, ki Buddy gerçekten çok tanınmış birisidir. Sizde o pastaları gördüğünüz zaman bu işin içinde olmak isteyeceksiniz. Tabi kendinize gelebilirseniz..

Pastadan Transformers’ mı O? 

Çin Yılı Kutlaması

İşte karşınızda Susam Sokağı

Cadılar Bayramı Kutlaması

Beysbol Sahası ve Seyircileri