Parlak Bir Cilde Sahip Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Cildinizin ipek gibi ve parlak görünmesi için neler yapıyorsunuz? Parlak bir cilde sahip olmanız için yapmanız gerekenleri yazdık. Parlak bir cilde sahip olmanın yolu aslında cildi iyice temizlemekten geçer.

Cildinizi İyice Temizleyin

Cildinizi mutlaka sabah akşam temizlemeniz gerekiyor. Makyaj yapıyorsanız makyajdan arındırmanız gerekiyor. “ Makyaj yapmıyorsam cildimi temizlemek zorunda değilim.” diye düşünmeyin. Çünkü; dışarı çıktığınız an kirli havaya maruz kalıyorsunuz ve gözenekleriniz kapanıyor. Hatta bütün gün evde olsanız bile cilt bir şekilde kirleniyor. Cildinize uygun olan bir temizleyiciyle mutlaka cildinizi kirlerden arındırın.

Eğer makyaj yapıyorsanız ve  cildinizi kozmetik türü bir ürünle temizlemek istemiyorsanız hindistan cevizi  yağı kullanabilirsiniz. Makyajınızı bu yağla temizleyip sonrasında yüzünüzü yıkamalısınız. Eğer makyaj yapmıyorsanız ve cildiniz çok hassas, kuruyup gerilen bir cilt ise  sütle temizleyebilirsiniz. Süt gerçekten cildi ipek gibi yapıyor ve cilt tonunu açmaya yardımcı oluyor.

Peeling Yapın

Eğer cildiniz pütür pütür oluyorsa veya siyah noktalarınız varsa, hatta bu gibi şikayetleriniz yoksa bile peeling yapmanız şart çünkü parlak bir cilde sahip olmanız için cildinizi ölü derilerden arındırmanız gerekiyor. Piyasada birçok peeling ürünü var. Ancak doğal ürünlerle de kolayca cildinize peeling yapabilirsiniz. Nasıl mı? Kahve telvesiyle peeling yapabilirsiniz. Türk kahvenizi içtikten sonra fincanda kalan telveyi cildinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. Şunu da belirtelim ki peeling çok sık yapılmamalıdır, çok sık yaparsanız cildinizi yıpratabilirsiniz.  Haftada 1-2 defa yapmak yeterlidir.

Tonikleyin

Toniklemeyi neden yapıyoruz? Çünkü tonikleme cildimizdeki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlıyor. Özellikle çene, alın ve iç yanak bölgesindeki gözeneklerin küçülmesini sağlayıp siyah nokta oluşmasına engel oluyor. Toniklemeyi cilde bir cilalama uygulaması olarak düşünebilirsiniz. Eğer elinizde bir tonik yoksa evde bulunabilecek doğal şeylerle de tonikleme işlemini yapabilirsiniz. Mesela tonik  yerine soda kullanabilirsiniz. Hatta sodayı buz kalıplarına koyup dondurduktan sonra cildinizde gezdirip cildinizi sıkılaştırabilirsiniz. Bunun dışında isteyenler saf gül suyuyla da tonikleme işlemini yapabilir.

Nemlendirin

Cildinize uygun bir nemlendirici bulmak gerçekten zor. Çünkü sivilcelenme yapabiliyor, gözeneklerinizi açabiliyor ya da tıkayabiliyor. Bunu en iyi kendiniz cildinizi tanıyarak seçmelisiniz. Doğal olarak önerilebilecek tek şey sanırım zeytinyağı. İsterseniz zeytinyağını bir pamuk yardımıyla yada elinizle nazikçe cildinize sürebilirsiniz. Biraz bekledikten sonra tekrar pamukla temizleyip o şekilde uyuyabilirsiniz. Uyandığınızda cildinizin ipek gibi olduğunu, matlıktan kurtulup parlaklık kazandığını göreceksiniz. Zeytinyağı, cildinizi yumuşatır ve bunun yanında, E vitamini içerdiğinden cildi yenilemek gibi büyük bir faydası var.