Panik Atak Nedir?

Panik atak, aniden bastıran endişe nöbetidir. Bu endişeler 10 dakika içinde yükselerek en tepeye çıkar ve sonra azalır. Panik atak halinde çok şiddetli duygular yaşar, panik atak sahibi olan kimse. Hayat kalitesini tamamen düşürür. Bu yüzden evden çıkmak istemezler. Evden çıkmama nedenleri her an endişe içinde olmaları değildir, gelecek olan panik atak nöbetleridir. Panik atak geçiren bir kimse, panik atak geçirmeden önce normal hayatına devam etse de onun bilinç altında, onun panik atağını uyandıracak bir şey olduğunda adeta kendisinden geçer. Bu yüzden evden dışarı çıkmak, markete gitmek, otobüse binmek hatta yalnız kalmak istemezler. Panik atak geçiren bir insan, kalp çarpıntısı, nefessiz kalma, uyuşma, karıncalanma, titreme, terleme, ter boşalması hissi, o sırada çok ciddi bir hastalık geçiriyor olması gibi hislere kapılırlar. Hatta çoğu panik atak geçiren insanlar kalp krizi geçireceklerini veya çıldıracağını düşünürler. Bu yüzden hastanelerin acil servislerine çok sıklıkla giderler.

panik-atak-nedenleri-kadin

Panik Atak Nedenleri?

Panik atak psikolojik bir rahatsızlıktır ve hem biyolojik hem de psikolojik sebeplerden kaynaklanabilir. Bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Herkesin bildiği gibi panik atak sahibi insanlar hep bir korku içinde yaşarlar ama bu korku “bir sonraki panik atağı ne zaman geçireceğim” korkusudur. Buna da beklenti kaygısı denir. Bu beklenti kaygısına sahip insanlar, günlük işleri yapmaktan, dışarı çıktıklarında panik atak geçireceğinden endişelenirler. Bu yüzden giderek yaşam alanları kısıtlanır hale gelir.

Genetik Faktörler:

Ailesinde panik atak sahibi olan, panik atak bozukluğu bulunan kişilerde bu hastalığın görülme riski yüksektir. Panik atak erkeklere göre kadınlarda daha çok görülmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de kadınların erkeklere göre daha çabuk hastalanması olduğu düşünülüyor.

Yoğun Stres:

Yakın veya çok sevilen birinin ölümü, boşanma, iflas, doğum gibi kişiyi fazla stres altına sokacak etkenler panik atak oluşmasını sağlamaktadır. Yoğun stres duygusu acil bir tehlike karşısında olma hissini tetikler ve buda kişilerde kaygı oluşturur.

Taciz ve Travma:

Fiziksel ve cinsel tacizler bu hastalığı tetiklemekte. Kaza, yangın, deprem, soygun gibi travmatik durumlar da bu hastalığı tetikleyebilir. Bu tür taciz ve travmatik olaylar kişileri endişe ile kaplayabilir, olayın tekrarlayacağını düşünerek onlarda bir kaygı oluşturur. Bu endişenin giderek artması ve kontrol edilememesi panik atağı tetikleyecektir.

İlaçlar ve Uyarıcı Maddeler:

Bazı ilaçların kullanımına ara vermek veya kafein, kokain, anfetamin gibi uyarıcı maddeler almak panik atak belirtilerine yol açabilir. Bu maddelerin etkisiyle vücuttaki kimyasal dengesizlik ve panik duygusunun tetiklenmesi nedeniyle terleme, bulantı, baş dönmesi, titreme, korku ve kontrol kaybı belirtileri görülebilir ve tüm bunlar kişide panik atak rahatsızlığı gelişmesine neden olabilir.

Eğer yakın bir tehlike altında olmamanıza rağmen vücudunuz adrenalin salgılamışsa, bu hormonu tehlikeden kaçmak üzere kullanamayacağınız için bu adrenalinin birikmesi bir panik atağa neden olabilir. Panik bozukluğu olan kişiler, geçirdikleri bir panik atağın ardından sürekli bir panik atak geçirme korkusu taşımaya başladıklarından günlük yaşamları bu durumdan etkilenmeye başlar.