Öpüşmek, aslında küçüklüğümüzden beri hayatımızın içine var olan, asıl öpüşmeyi televizyon ve sinemadan gördüğümüz bir eylemdir. Küçüklüğümüzden beri dedik, işin aslı şu. Küçük çocukları dudaklarından öpen teyzelerimizde aslında dolaylı yoldan öpüşme eyleminde bulunur. Büyüdüğümüz zaman bunun farkına varırız. Küçükler bunu anlamasa da beynin bazı yerlerini çalıştırır bu eylem. Daha sonra sinema veya televizyonlarda izlediğimiz sahnelerde asıl öpüşmenin ne olduğunu görürüz. Ergen dönemlerde çok büyük bir olay olan öpüşmek, ilerleyen dönemlerde küçükken teyzelerin bizi öptüğü gibi, bir sevgi gösterisine dönmektedir. Sevgiliniz ile ilk öpüştüğünüz anı unutmamanız da bunun işaretidir. O sizin için artık ölümsüz bir anı olarak kalır beyninizde. Filmlerde gördüğünüz sahneleri, gerçek hayatta yaşadığınız en önemli bir olay olarak kazınır beyninize.  

Bunun yanı sıra öpüşmekte bir çok yönden insan vücudunu etkiler. Sağlık yönünde bile etkili olan öpüşme, bize sorarsanız hayat kurtarır nitelikte. Bir sevgi eylemi olan öpüşmek, sizin sağlığınızı da etkilediğini unutmayın. Tabi sırf sağlıklı olacağım diye de durmadan milletle veya sevgiliniz ile öpüşmeye kalkmayın.  

Şimdi gelelim öpüşmek için nedenlere… 

1- Mutlu Ediyor 

Evet gerçekten de insanları mutlu ediyor. Mutlu olmak için öpüşebilirsiniz. Yukarıda söylemiş olduğumuz gibi, sağlık açısından da mutlu olmak çok önemli bir olay. Aklınıza gelecek olan tüm hastalıkları mutlu olarak yenebilirsiniz. Ve eğer sevgiliniz var ise veya evli iseniz öpüşmekte sizi mutlu eder. Peki nasıl olur? Öpüştüğünüz zaman vücudunuz mutluluk hormonu olan endorfin salgılar ve sizi mutlu eder. Ayrıca ilişkinizin de bu yüzden kuvvetlendirdiğini de söyleyebiliriz. 

2- Stresi Azaltıyor 

Öpüşmek, stres hormonu olan kortizol azaltırken, oksitosin seviyesini arttırır. Böylelikle hali hazırdaki stresinizi azaltacak ve aklınızdaki soruların anlıkta olsa yok olmasını sağlayacaktır. Yoğun stres altında çalışanlar için stresle baş etmenin en iyi yolu öpüşmek! 

3- Diş Çürükleri İle Savaşıyor 

İtiraf ediyoruz! Bizde çok şaşırdık! Yapılan araştırmalar sonucunda doğruluğu kanıtlanmış bir yargıdır. Öpüşme sırasında artan tükürük seviyesi diş plaklarının oluşumunu engellerken aynı zamanda çürüklerle de savaşıyor. 

4- Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir 

Tek bir öpücük ile vücudunuza yararlı bakteriler alırsınız. Bu bakteriler hem karşınızdaki kişiden gelir, hem de mutluluk hormonu olan endorfin sayesinde. Böylece vücudunuz antikor üreterek hastalıklarla daha kolay savaşır. 

5- Kilo Vermede Yardımcı Olur 

En güzel maddeyi en sona sakladık. Evet öpüşmek, kilo vermenizi sağlar. Bu nasıl oluyor? sorusunu duyuyoruz. Şöyle ki; öpüşme esnasında kalp değerleriniz yükselir ve metabolizmanız 2 kat fazla çalışmaya başlar. Ayrıca 2. maddede dediğimiz gibi stresi azalttığı için, yeme isteğinde de eş orantılı azalma olur ve daha az yemek yemek istersiniz.