Omega 6 İçeren Besinler

Omega 3, omega 6 ve omega 9 yağ asitlerini çokça duyuyoruz. Peki tam olarak faydalarını veya zararlarını biliyor muyuz? İnternette bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var. Bundan dolayı kısaca omega 3 ve omega 9 dan bahsedip omega 6 ya genişçe değinmek istiyorum.

Omega 3 balıklarda (hamsi, istavrit, sardalye gibi balıklarda bolca) bulunan ve beyin işlevlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir yağ asididir. Ayrıca serbest gezen hayvanların etinde sütünde ve yumurtasında da bulunur. Omega 9 ise zeytinyağında bolca bulunan bir yağ asidi. Bu iki yağ asidi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kıymetli yağlar. Sağlıklı bir yaşam için bu yağları vücudumuza kazandırmalıyız. Omega 3 ve omega 9 kısıtlı yiyeceklerde bulunurken omega 6 geniş bir yelpazeye sahip.

 Omega 6 hangi besinlerde bulunur?

  • Ayçiçek yağı
  • Mısır yağı
  • Soya yağı
  • Aspir yağı
  • Kanola yağı
  • Pamuk yağı
  • Kuruyemişler (fındık, ceviz gibi yağlı tohumlarda az miktarda bulunur.)

Omega 6 yağ asitlerinin azı karar, çoğu zarar… Omega 6 yağları içeren besinler çok fazla tüketildiğinde kanda pıhtılaşmayı arttırır, ani kalp krizlerine yol açabilir. Ayrıca ağrı oluşturmaya eğilimli yağlardır. Vücutta omega3/omega6 dengesini kurabilmek gerekiyor. Yani çok miktarda omega 6 tüketip az miktarda omega 3 tüketilirse vücutta iltihabi süreçler başlar ve kansere kadar giden problemler yaratabilir. Omega 3, omega 6 nın aksine kanı inceltiyor, iltihap önlüyor ve ağrı giderdiğine dair çalışmalar mevcut.

Omega yağlarını vücudumuz üretemediği için dışardan almak durumundayız. Ancak dengeyi sağlayabilmek önemli. Omega 6 yağ asitlerinin ağrı uyaran, iltihap oluşturan, pıhtılaşmayı sağlayan hücreleri çoğaltıcı özellikleri var ve vücudumuz bu özelliklere muhtaç. Bu özellikler olmasa, vücut yabancı maddelere karşı iltihap oluşturup onları vücuttan uzaklaştıramazdı.

Omega 6 yağlarını günlük yaşamımızda çok fazla kullandığımız için bunu en aza indirmeli, omega 3 ve omega 9 yağlarına ağırlık vermeliyiz. Yani yemeklerimizde ayçiçek, mısır özü yağı gibi yağları kullanmaktansa zeytin yağına ağırlık verebiliriz.

Ayrıca son olarak şunu da belirtmeliyim ki omega 6 yağları dayanıksız yağlardır ve çabucak trans yağa dönüşebiliyorlar ancak omega 9 dediğimiz zeytin yağı çok daha yüksek ısılara dayanıklıdır.