Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları / Kitap Yorumu

Daha önce de söylediğim gibi, Mitch Albom, dilini sevdiğim bir yazar. Lisedeyken ‘Bir Gün Daha’ kitabını okumuş, daha sonra ise yazarın diğer kitaplarını okuyacağımı söyleyip hep ertelemiştim. Bir arkadaşımın bu kitabı istemesiyle beraber tekrar geldi aklıma bu güzel yazar.

?

Kitap bir öğretmen ile öğrencisi arasında geçen buluşmalardan oluşuyor demiştim başlarken. Kitaba başladıktan sonra anladım ki bu öğrenci yazarın ta kendisi, öğretmen ise yazarın üniversitede çok yakın olduğu ancak daha sonra çok farklı yerlere sürüklenen hayatında yer vermediği öğretmeni Mori’dir. Seneler sonra bir tv programında rastlar öğretmenine. Als hastalığına yakalanmıştır. Bu vesileyle başlar Salı buluşmaları.

?

Kitabın arkasını okuduğumda, her salı bir konu hakkında konuşacaklarını, bu konu üzerine yorumlar yapacaklarını düşünmüştüm. Ama tam olarak öyle olmadı çünkü kitap bir anı kitabı. Als hastalığı nedeniyle yavaş yavaş ölüme sürüklenen, buna rağmen yaşama küsmeyen Mori ile Mitch arasında geçenler var kitapta. Yani kurgusal değil, bu nedenle de bu konular hakkında bir araştırma yapılarak görüş bildirilen ya da bilgi verilen bir kitap değil. Ancak çok samimi bir dille yazılmış ve sizi fark etmeden kitabın sonuna getiriyor. Mori o kadar doğal bir insan ki umarım onun gibi bir öğretmen olmayı, çevremde öyle değerli insanlar biriktirmeyi becerebilirim.

?

Kitaptan kırdığım bir puanın sebebi beklentimin farklı bir yönde olmasıydı yoksa kitap kesinlikle tavsiye edebileceğim güzel bir kitaptı. Çok kısa sürede okuyup bitirebileceğiniz kafamızı çok yormayacak bir kitap. Ancak size katacağı kesinlikle güzel şeyler var. ?

Puanım => 4 / 5

öğretmenim moriyle salı buluşmaları

Tanıtım Bülteninden

– Yaşam
– Aile
– Evlilik
– Toplum
– Merhamet
– Ölüm
Korku
– Açgözlülük
– Yaşlanma
– ve Anlamlı Bir Yaşam Felsefesi

üzerine hasta yatağındaki yaşlı bir profesörle eski bir öğrencisi arasındaki içtenlik ve bilgelik dolu konuşmalar.
ABD’de iki yıldır en çok satan kitaplar listesinden inmeyen, elinizden bırakamayacağınız bir kitap…

 

Yazar            : Mitch Albom

Çevirmen     : Burcu Gezek Harbert

Yayınevi       : Boyner Yayınları

Sayfa Sayısı : 191

Baskı Yılı      : 2006