Ofis Şıklığı

Hepimiz iş yerine gitmeden önce uzun uzun ne giysek diye düşünüyoruz. Ne yalan söyleyeyim bir kadın olarak bende çok fazla vakit harcıyorum ne giysem diye düşünürken. Bazen akşamdan hazırlayamadığım zamanlarda sabahları çok geç kaldığım da olabiliyor. Eğer sizde benim gibi ne giysem diye uzun uzun düşünen kadınlardansanız, bu konu tam size göre.

İş yerinde giydiğiniz kıyafet sizin o işe ne kadar değer verdiğinizi gösterir her zaman. Çok salaş olmamalı, çokta şık ve göz alıcıda olmamalı. Özellikle bir iş görüşmesine gidiyorsanız eğer çok şık olmamanız da fayda var. Bu çok ince bir konu. Zaten bir yerde çalışıyorsanız da dediğimiz gibi çok şık veya çok salaş olmamanız gerekir. Eğer yoğun çalışan, sürekli toplantıları olan, sürekli müşteri, banka gibi görüşmeleriniz var ise otoriter bir kıyafet seçmenizde fayda var. Çünkü ciddi görünmeniz her zaman 1-0 önde başlamanızı sağlar. Şık ve sade görünümüz sizi disiplinli bir kadın olarak gösterir. Eğer masa başı işiniz varsa ve çok fazla toplantılarınız, görüşmeleriniz olmuyor ise o zaman çok ciddi giyinmeniz gerekmez. Biraz daha rahat olabilirsiniz. Şimdi size tek tek ayrıntılı bir şekilde açıklama kısmına geçmek istiyorum.

 Ofis-şıklığı-resmi-giyim

Devlet Dairesi – Resmi Kurum

Devlet dairelerinde erkekler takım elbise giymek zorundalar. Fakat ne yazık ki kadın çalışanlar için bir kıyafet zorunluluğu yok. Aslında olması gerek. Çünkü çok fazla kişiyle iç içeler ve dediğimiz gibi bir kıyafet sizi disiplinli ve ciddi biri yapabilir ya da sıradan biri gibide gösterebilir. Eğer resmi kurumlarda, devlet dairelerinde çalışıyorsanız ağır tonlardaki elbiseler giyebilir, ayrı ayrı kombinler yapabilirsiniz. Ama koyu tonlarda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok canlı renkler giydiğiniz zaman insanların gözünde ciddiyetiniz kalmayabilir. Renklerin insanların üzerinde etkisi olduğunu biliyorsunuzdur. Hatta seviyorsanız ceket, gömlek, pantolon ve stiletto kombini yaparsanız çok daha iyi ve şık görüneceğinizden emin olabilirsiniz.

Eğer takım elbise tarzınız değil ise, kalem etekler, üzerine askılı veya kısa kollu bluzlar da sizi şık gösterecektir. Kullanmanız gereken takılar, giymiş olduğunuz kıyafete göre değişkenlik gösterebilir ama çok göz alıcı olmaması önemli. Saat mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Ofis-şıklığı-bayan-takım-elbiseler

Özel Şirketler – Pozisyon Farklılıkları

Aslında özel şirketlerde çalışmak, kıyafet açısından çok daha kolay. Çünkü belirli bir prosedürleri var oda; şık olmak zorundasınız. Bence de bir işte çalışıyorsanız şık olmak zorundasınız. Özel şirketlerdeki pozisyonunuz da çok önemli. Muhasebe departmanı gibi görünmeyen ve çok sık ziyaret edilmeyen bir pozisyonda çalışıyorsanız bir elbise veya pantolon, bluz kombinleri ile şık olabilirsiniz. Burada ağır tonlar değil, daha canlı renkler kullanırsanız eğer, sıcak kanlılığınız ortaya çıkacaktır ve insanlarla ilişkileriniz değişecektir. Eğer çok sık toplantı yapan bir yönetici veya çalışan biriyseniz şık ve klasik olmalısınız. Abartılı takılar takmamalı elbiseniz veya takımınız özenli ve şık olmalı. Çalışanınız sizi gördüğü zaman disiplinli olduğunuzu anlamalı, patronunuz veya müşteriniz sizinle bir araya geldiği zaman işinizi ciddiye aldığınız görmeli ve ona göre yaklaşmalıdır.

 

Kıyafet için çok fazla vakit harcamanıza gerek kalmadı artık. O günkü programınıza uygun giyinmeniz ve istediğiniz tarzda giyinmeniz sizi her  zaman ön plana çıkartacaktır. Küçük bir tüyo; Bir kadını kadın yapan topuklu ayakkabıdır. Topuklu ayakkabı giymeyi unutmayınız.