Nasıl zayıflarım sorusu birçoğumuzun cevap aradığı bir soru. Bir çok yöntem deneyip geçici kilo vermek yerine nasıl zayıflarım sorusuna kökten çözüm sunacak cevap şüphesiz sağlıklı zayıflama yöntemleridir.

Kilo vermeyi herkes başarabilir mühim olan sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek. Zaman zaman internette gezinirken şok kilo verdiren diyet listelerine rastlıyoruz ancak hiçbiri sağlık garantisi vermez. Aksine ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Çeşitli diyetler bulup uygularız ancak sağlık açısından bize zarar verip vermediğini anlayamayız. Bilinmelidir ki diyetler parmak izi gibidir. Nasıl ki insanlar birbirine benzemiyorsa diyetler de öyledir. Kişiye özeldir. Yaşınız, kilonuz, hayat biçiminiz, evli olup olmamanız, çocuklarınızın  olup olmaması, fiziksel aktivite durumunuz  ve dış faktörler diyeti etkiliyor. Bu nedenle kişiye özel olmak durumundadır.

Doğru Beslenmeyi Öğrenmeliyiz

Nasıl-Zayıflarım-doğru-beslenme

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için öncelikle kan değerlerimize baktırmamız ve gerekli sağlık kontrollerini yaptırmamız gerekir. Kan değerlerinde bir sorun varsa ona göre tıbbi beslenme tedavisi uygulanabilir. Hiç kimsenin ne kalorisi ne de içerisindeki besin değerleri ve çeşitliliği birbirine benzemez. Bünyemize uygun olan besinleri tüketerek “yeterli” ve “dengeli” beslenerek aç kalmadan zayıflamamız mümkün.

Zayıflamanın anahtar kuralı gün içinde vücuda aldığımız kalori miktarının harcadığımız kalori miktarından az olmasıdır. Tabiki vücudumuzun kalori dengesini sağlamak için de sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Bilinenin aksine aç kalmak kilo verdirmez. Uzun süre aç kalmak vücudu açlık moduna geçirir ve metabolizma yavaşlar.

Sporu Yaşam Tarzı Haline Getirmeliyiz

Nasıl-Zayıflarım-spor-egzersiz

Zayıflamak da yetmez bölgesel incelmek istiyorum diyorsak  spor yapmamız gerekiyor. İnsanlar farklı zayıflama yöntemleri kullanarak zayıflayabilirler ancak  zayıflamak demek tartıda gördüğümüz  rakamların küçülmesi demek değildir. Hem kilolardan kurtulmak hem de hem de çoğu kişinin baş belası olan göbek, basen vb. bölgesel kilolardan kurtulmak için spor şart!  Sporu da dengeli bir şekilde yapmalıyız. Sağlıklı zayıflamak vücuttan yağ atmak demektir. Aksine kas kaybı ciddi sağlık problemleri doğurabilir.

Birçok spor ve egzersiz seçenekleri bulunmaktadır. İsterseniz düzenli yürüyüş veya koşu yapabilir ya da ip atlayabilirsiniz. Bütçenize göre spor salonuna gidebilir ya da  telefonunuza ücretsiz indireceğiniz bir egzersiz programıyla evde az vakit harcayarak düzenli spor yapabilirsiniz. Size düşen kendinize uygun olan spor ve egzersize karar verip vakit kaybetmeden başlamak.

Şekeri Hayatımızdan Çıkarmalıyız

Nasıl-Zayıflarım-şeker-kahve

Gerçekten zayıflamak istiyorsak şekeri hayatımızdan çıkarmalıyız. Vücudumuz  ihtiyacı olan şekeri zaten meyve ve sebzelerden  karşılar ve basit şekere ihtiyacı yoktur. Hem zayıflamak hem de sağlıklı bir yaşam sürdürmek için şekeri azaltmalı ve tüketmemeye gayret göstermeliyiz.

Hedefimiz sadece zayıflamak değil kalıcı zayıflamak olmalıdır. İdeal kilomuza erişmek ve kilomuzu korumak istiyorsak yukarıda anlatılanları hayatımıza geçirmeliyiz.