Migren Ağrısı Nasıl Geçer

Migren ağrısı normal baş ağrısı gibi değildir. Uzmanlar migren ağrıları olduğu zaman hemen ilaç tedavisine baş vurulmaması gerektiğini belirtiyor. Çünkü normal ağrı kesiciler migreni durdurmayabilir, belki de ağrıyı arttırabilir. Migren ağrıları zirve yaptığı damarlar genişler. Bu yüzden doktor tavsiyesi olmayan normal ağrı kesiciler, ağrıyı durdurmakta pekte faydalı olmuyor. Migren ağrıları kronik ağrılardır. Bu yüzden normal baş ağrılarının tedavisinde kullanılan tekniklerde çoğu zaman yeterli olmuyor. Baş ağrısı nasıl geçer konumuzu incelediğiniz zaman, gerekli tedavileri göreceksinizdir.

Günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyen migren ağrıları en çok Kasım-Aralık gibi mevsim geçişlerinde görülür. Mevsim geçişlerinde basıncın artması veya düşmesi nedeniyle migren ağrılarını tetiklemektedir. Ağrınız başladığı zaman yapmanız gereken ilk şey sessiz ve karanlık odaya geçip ağrının geçmesini beklemek. Migren ağrıları tarifi olmayan bir ağrıdır. Yanma, sıkıştırma, batma, şiddetli ağrı gibi bir çok şekilde tarifi yapılıyor. Migren ataklarınızdan korunmak için birkaç çeşitli yöntem var. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra migren ataklarınız da azalma olduğunu göreceksiniz.

migren-agrisi-nasıl-gecer (2)

1) Ağrı Kesicilerden Medet Ummayın

Başımız ağrıdığında hemen bir ağrı kesici ilaç alıyoruz. Oysa eğer baş ağrınız migren ağrısı ise ve siz ayda 4-5 adetten fazla ağrı kesici ilaç alıyorsanız, migren ağrılarınızı daha da şiddetlendiriyor ve atak sıklığını artırıyorsunuz. Çünkü ağrı kesiciler sık kullanıldıklarında beyindeki ağrı merkezlerinin duyarlılığını artırabiliyorlar. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey, gelişigüzel ağrı kesici almak yerine, bir nöroloji uzmanına başvurmak olmalı. Migren tanısı konursa ağrı kesici ilaçlarını sadece hekiminizin önerdiği şekilde almaya özen gösterin.

2) Migren Günlüğü Tutun

Kendinize bir migren günlüğü tutun. Günlüğe her gün düzenli olarak ne yiyip içtiğinizi, koku ve stres gibi tetikleyici unsurlara maruz kalıp kalmadığınızı, kaç saat uyuduğunuz ve hangi sporu ne sıklıkla yaptığınızı not edin. Ayrıcı ağrının sıklığı, süresi, hangi bölgede olduğunu ve hangi ilaçları kullandığınızı da not edin. Bu düzenli notlar ile hem ağrıları neyin tetiklediğini göreceksiniz hem de tedavide kullanacağınız yararlı bilgiler olacaktır.

3) Uyku Düzeninden Şaşmayın

Uyku düzeniniz çok önemli. Kimi insan erken kalktığında migren ağrısı olur, kimi de geç kalktığında migren ağrısıyla karşılaşır. Örneğin migreni olan bir kişi her gün işe gitmek için erken kalkıyor ve ağrısı olmuyor. Hafta sonunun keyfini çıkartmak için ona kadar uyuduğu zaman migren ağrısıyla uyanıyor. Bunun olmaması için her gün aynı saatte kalkmanız gerekmektedir.

4) Spor Yapın

Spor yapmak da migren ağrınıza iyi gelecektir. Ama ağır sporlar yapmayın. Kan basıncınızı çok fazla arttıracak, fitness, body building gibi sporlar migreninizi tetikleyebilir. Yüzme, yürüyüş, bisiklete binmek gibi rahatlatıcı ve çok aşırı efor sarf ettirmeyen sporlar iyi olacaktır.

5) Öğünlerinizi Düzenli Yiyin

Her gün düzenli olarak yemeye, öğün atlamamaya özen gösterin. Eğer öğün aralarında ya da akşamın ilerleyen saatlerinde açlık hissederseniz bu durumda kan şekerindeki düşüşü gösterebilir ve ağrınız tetiklenebilir. Böyle durumlar yaşıyorsanız kendinize has küçük ara öğünler ekleyebilirsiniz.

6) Dans Edin ve Meditasyon Yapın

Dans ve meditasyon sizi ruhen ve fiziken rahatlatacaktır ve migreninizi tetikleyen unsurlardan uzak tutmasını sağlayacaktır.

7) Kahve, Çay ve Alkol Tüketimlerine Dikkat Edin

Kafein bazı migren ilaçlarında da bulunan ve dolayısıyla migren tedavisinde kullanılan bir madde olmakla beraber, migren ağrıları için tetikleyici de olabiliyor. Eğer ağrılarınız kafein içeren gıdalarla tetiklenen ağrılar değilse günlük miktar kafein almak migren ağrılarına iyi gelebilecektir. Ancak her şeyde olduğu gibi burada da aşırıya kaçmamak çok önemli.