Meme Uçları Hakkında Bilinmesi Gereken 11 Şey

Hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunan meme ucu aslında bizler için birçok şaşırtıcı bilgiyi de içeren bölgelerdir. Erkeklerde işe yaramaz gibi duran bu bölge, onların da uyarılmasına fayda sağlamaktadır. Meme ucu kadınlarda emzirme işlevi de gördüğü için oldukça önemli bir bölgedir. Bu bölgenin temiz ve aynı zamanda nemli tutulması gerekmektedir. Hem anne hem de çocuk sağlığı için önemli olan meme ucu, aynı zamanda cinsel birleşmeyi de zevkli hale getirir.

Peki meme uçları hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Bunları sizler için listeledik:

1-Meme ucu hem erkeklerin hem de kadınların cinsel birleşme sırasında uyarılmasına fayda sağlamaktadır:

 

saglikmeme-uclari-hakkindamanken

Araştırmalara göre meme ucu hem kadınlarda hem de erkeklerde birleşmeden daha büyük zevk almayı sağlamaktadır. Bu bölge sayesinde partnerler birbirleriyle daha sıkı bir bağ kurabilirler.   

2-Kadınlar meme ucundan uyarılarak orgazm olabilmektedir: 

Yine bazı araştırmalara göre, kadınların bir kısmının sadece göğüs uçlarından uyarılarak orgazma ulaştığı ortaya koyulmuştur.

3-Erkeklerin meme uçları, evrimden ötürü vardır; gereksiz olarak tanımlanabilir:

Bütün fetüsler öncelikle dişi olarak oluşmaktadır. Bu nedenle erkeklerde de meme ucu bulunmaktadır. Ama her ne kadar kullanışsız olarak kabul edilse de bazı araştırmalara göre, erkeklerin de bu bölgeden uyarıldığı ortaya koyulmuştur.

4-Bebek emzirme, kadınların sağlıklı olmasını sağlamaktadır:

saglikmeme-ucuemzirmeannebebek

Emziren annelerin kalp rahatsızlıklarına daha düşük yakalanma ihtimali olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra emzirme; kemikleri güçlendirir ve Tip 2 diyabet riskini de azaltır.

5-Meme uçları farklı çeşitlerde bulunmaktadır:

Araştırmalara göre 8 farklı meme ucu görüldüğü bilinmektedir. Bunların arasında en sık rastlananlar; düz, kabarık, büyük, ters ve normal olanlardır.

6-Politeli adlı bir rahatsızlıkta, vücudun herhangi bir noktasında üçüncü bir meme ucuna rastlanmaktadır:

Üçüncü bir meme ucunun bulunduğu bu rahatsızlığa insanların yüzde 3’lük gibi yüksek bir oranı sahiptir. Bazı zamanlar uzun süre fark edilmeyen üçüncü meme ucu, ancak hamilelik döneminde büyümeye başlaması ile göze çarpabiliyor.

7-Herkesin meme ucu eşsizdir ve birbirine asla benzemez:

saglikmeme-uclarimanken

Parmak izi, göbek deliği gibi herkesin meme ucu yapısı gereği birbirinden farklıdır. Meme uçlarının çevresinde bulunan ve herkeste farklı şekillerde yer alan kabarcıklar ise “Montgomery” adı verilen salgı bezleridir.

8-Meme uçları uyarıldıkları zaman büyümektedir:

saglikmeme-uclarisutyenmanken

Göğüsler de erkek cinsel organı gibi uyarıldıkça büyümektedir. Özellikle cinsel birleşme esnasında meme ucunun normalden çok daha büyük bir hale geldiği göze çarpmaktadır. Sütyen içinde bulunan meme uçları düz bir hale gelir fakat uyarılma sonrasında bu düzlük geçer ve büyüme başlar. Fakat meme ucunun dik ve büyük bir hale gelmesi illa tahrik olmayı simgelememektedir. Bazen soğuk havalarda da meme uçları dikleşip, büyüme eğilimi gösterebilir. Bunun yanı sıra emzirme olgusu da aynı reaksiyonlara neden olabilmektedir.

9-Meme ucunun çevresi kurumaya yatkındır:

saglikmeme-uclarimankenbeyaz-sutyen

Göğsümüzün ve özellikle meme ucunun çevresi derinin diğer bölgelere nazaran daha ince olmasından ötürü kurumaya daha çok yatkındır. Bu sebeple o bölgenin kaliteli ve cilt tipine uygun bir nemlendirici ile sık sık nemlendirilmesi gerekmektedir.

10-Erkekler meme ucundan tahrik olmaktadır:

Her insanda bulunan özellikle de kadınlarda dikkat çeken meme ucu erkekleri tahrik etmekte ve uyarmaktadır.

11-Bazı meme uçlarının yönü farklılık gösterebilir:

saglikmeme-uclarimankenbikini

Kadın ve erkeklerde bazen meme uçlarının yönü içe doğru olabilir. Buna ters meme ucu denmektedir. Normaldir ve herhangi bir rahatsızlığa işaret etmemektedir.  İnsanların yüzde 20’si kadarı bu durumla karşılaşmaktadır. Böyle bir durumda uzmanlar, bölgenin temiz ve nemli tutulması gerektiğini vurgulamaktadır.