Sevgili Pink Women’s okuyucuları;

Öncelikle sizleri sevgiyle selamlıyor ve sağlıklı, güzel günler geçirmenizi diliyorum. Hayatımda ki her adımıma iyi temennilerle başlamayı hep adet edinmiş biri olarak. Bu prensibin hayatımızın içinde çok önemli bir yeri olduğuna da inancım çok büyüktür. Öyleyse; güzel olsun her şey!.. diyorum.
Sakın yanlış anlaşılmasın. Sizlere öyle çok ciddi bilimsel bir konudan bahsetmeyeceğim, ya da madde madde teknik bilgide sizlere sunacak değilim. İşin aslı, sadece gönülden, samimiyet içinde edilen bir sohbet diyebiliriz adına…
Hayatımız boyunca mutlaka aynaya bakmışızdır değil mi?


Hem de defalarda, milyon kere belkide. Hatta laf aramızda, genelde herkesin ve özellikle biz kadınların asla vazgeçemediği ve refleks halini almış, rutin hayatımızın içinde çok sık yaptığımız bir durum olsa gerek. Yanlış mıyım? Sadece sizlere çok merak ettiğim bir soru yöneltmek istiyorum. Lütfen bunu kendi kendimize düşünelim. Çok önemsediğim bir konudan bahsetmek isterim siz kıymetli okuyuculara, paylaşmak isterim bu önemsediğim konuyla ilgili naçizane bir kaç fikrimi. Hayatımızda kaç kere aynaya bakarken olmak ve görmek istediğimizi görmeye çalışmak ve öyle bakmak yerine, kendimizi olduğumuz gibi kabul ederek, gerçekte olduğumuz salt, yalın halimize sevgiyle baktık? Kendimizi sevdiğimizi, güzel ve değerli olduğumuzu dile getirdik. Gerçekten böyle hissederek göz bebeklerimizin içine bakarak kendimize ifade ettik? Lütfen bunu deneyiniz.
Size çok iyi gelecek, kendinizi çok iyi hissedecek ve bana hak vereceksiniz. Buna gönülden inanıyorum.
Psikoloji denen şey aslında burada başlayan bir süreçtir gerçekte. Doğrudur; sahip olduğumuz andaki sağlıklı veya sağlıksız psikolojiye sahip olma hali oldukça önemlidir. Makyaj uygulaması için de bu durum böyledir. Makyaj sırasında uygulanan doğru veya yanlış teknik ve malzemelerle yapılan uygulamalar sonucu, bir o kadar daha güzel veya çirkin bir son beklemektedir bizleri tabi ki. “Güzel kadın” veya “Çirkin kadın” şeklinde yorum yapılması kaçınılmaz sondur bizler için. Sonuç olarak biz kadınları olumlu veya olumsuz etkileyen hayatımızın içinde ki en önemli detaylardan biridir makyaj. Bu anlamda da doğru veya yanlış tekniklerle uygulanabilen bizlerin de bir maskesidir aslında. Zaman zaman güzel ve çekici olayım derken, çirkinliğin ve iticiliğin ön saflarında var olabildiğimiz de bir durumdur bu. İşin kötü ve trajikomik tarafı ise, hiç birimiz çirkin ve itici olduğumuzun farkında bile değilizdir. Kendimizi sahip olduğumuza inandırdığımız güzellik ve var olduğunu düşündüğümüz etkileyici karizmamız ile oldukça kıvranmaktayızdır üstelik. Trajikomik bir durumdur bu gerçekten de.


Şimdi şapkamızı güzelce önümüze koyalım ve şunu kabul edelim ki; Bizler genelde öğrenme tembelliği yüksek olan bir toplumun bireyleriyiz. Yaptığımız uygulama hatalarının, yanlış veya gereksiz fazla ürün kullanımının vazgeçilmez bir sonucudur bu. Şu durumda ortaya çıkan en önemli sonuç, makyajda doğru teknik ve eser miktarda kullanım ve uygulamanın önemi; hata yanlış kabul etmeyecek kadar da büyüktür gerçekte.
Özellikle bedenimizi, ruhumuzu tamamlayan en önemli detayımızdır makyaj.
Olmazsa olmazımızdır…
Tamamlayanımızdır…
Ortaya çıkaranımız ve hatta bazen de saklayan, gizleyen ilizyonumuzdur makyaj bizim.
Bir nevi maskemizdir işte…
Bu yönüyle bazen yüzümüzü yağlı boya tablo yapılmak üzere hazırlanmış boş bir tuvale benzetirim ben.
Ruhumuzun ve bedenimizin sahip olduğu duygusal, fiziksel yoğunluk, yorgunluk ve hissedilen duyguların ortalaması alınarak yapılmaya çalışılan bir sanat eseri gibi…


Önemle bahsetmek istediğim konu da şu ki; O maskenin altındaki gerçek olanın yani kendi ruh ve bedenimizin kıymetini, değerini önemsemeliyiz diye düşünüyorum. Güler yüz ve sevgiyle güne başlayan bir yüzün, doğru dokunuşlarla tamamlanmış olması. Yaşam denen bütünün içinde parçaların ne kadar da önemli olduğunu gösteriyor bize. Ayrıca aralarında çok ahenkli bir bağın olduğuna da işaret ediyor bize bence.
Bu ahenk içinde hepimize temennim şu ki; “Hayatta her şeyimiz yeterli olsun”

 

İlkay Akbaş

Professional Makeup Artist Mentor / Profesyonel Makyaj Sanatçısı Danışmanı