Lipoliz Nedir? Nasıl Uygulanır?

Lipoliz yağları eritme tedavisidir. Vücudumuzdaki fazla yağlardan kurtulmak için geliştirilmiş ve Avrupa’da son zamanlarda  yaygın olarak tercih edilen bir yöntem olarak bilinir. Diyet yapmamıza rağmen bazı bölgelerden incelmek gerçekten zor. Bu, kadınlarda basen bölgesi, erkeklerde ise göbek bölgesi olarak çoğunluktadır. Bilinmelidir ki lipoliz bir kilo verme yöntemi değildir fazla yağları yok etmek için kullanılır.

Yağ eritme işlemini lazer enerjisi kullanarak yapıyorlarsa “lazer lipoliz”, soğuk uygulama ile yapıyorlarsa “soğuk lipoliz” ve bir diğer yöntem olarak iğne kullanarak yapıyorlarsa buna da “iğneli lipoliz” deniliyor. Peki bunların arasındaki farklar nelerdir ve nasıl uygulanır?

 

Lazer Lipoliz

Lipoliz-Nedir-Nasıl-Uygulanır-lazer-lipoliz.png

Adından da anlaşıldığı gibi bu yöntemde lazer ışınları kullanılarak yağlar yakılıyor. En önemli kullanım alanı deri sarkmasıyla birlikte olan yağ birikmeleridir. Bilindiği gibi bunlar kadınların en çok sıkıntı duyduğu kol sarkmaları, gıdı sarkmaları, karın sarkmaları ve bel yan bölgeleridir. Bununla birlikte vücudun bütün bölgelerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Tek seansta işlem tamamlanabiliyor.

 

Soğuk Lipoliz

Lipoliz-Nedir-Nasıl-Uygulanır-soğuk-lipoliz

Bu yöntemde yağ hücreleri soğuk uygulamayla yok ediliyor. Yapılan araştırmalara göre yağ hücreleri diğer hücrelere göre soğuğa dayanıksızdır. Soğuk lipolizdeki vakum tekniğiyle bölgedeki yağlar vakumlanarak belli bir dereceye kadar soğutulup yağ hücrelerinin ölmesi sağlanıyor. Ölen yağ hücreleri en fazla iki ay içerisinde dolaşım vasıtasıyla vücuttan atılıyor.Tek seansta %40’a kadar yağ hücresi kırıldığı için 1 ile 5 seans arasında uygulama gerekebiliyor . Tek seansta fazla yağlarımdan  kurtulmak istiyorum diyorsanız lazer lipolizi tercih edebilirsiniz. Soğuk lipolizin en iyi tarafı ağrı ya da acı hissetmiyorsunuz. Uygulama 70 dk kadar sürüyor. Uygulama bittiğinde bölgede, ellerinizi kara sokmuş çıkarmış gibi soğukluk ve hafif kızarma görülür.

 

İğneli Lipoliz

Lipoliz-Nedir-Nasıl-Uygulanır-iğneli-lipoliz

Bu yöntemde çok ince iğneler kullanılarak özel tabanca yardımıyla çok sayıda minik minik enjeksiyonlar yapılıyor. Bu şekilde yağ eritici maddeleri deri altına enjekte ediyorlar. Bu maddeler yaklaşık bir iki hafta boyunca yavaş yavaş yağları eritiyor ve eriyen yağlar idrar yoluyla atılıyor. Aklımıza şöyle bir soru gelebilir peki bu enjekte edilen maddenin vücuda bir zararı var mıdır? Hayır sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Seanslara gelince, bu yöntemde seanslar kişinin durumuna göre belirleniyor.

 

Peki lipoliz kimlere uygulanamaz?

Hamileler, ilaca karşı alerjisi olanlar, hemofili hastaları, 18 yaş altında olanlar, kanser ve karaciğer-böbrek hastalıkları olanlara uygulanmıyor.