Tüm insanların ortak sorunlarından biridir kuru ciltler. Yazın ayrı bir dert kışın ayrı bir dert. Her insan cildinin doğal seleksiyonun nasıl olduğunu biliyordur. Peki kuru cilt nasıl anlaşılır?

Cildinizde gerilme hissi, pul pul dökülme, kaşıntı, kepeklenmek, çatallaşma varsa cildiniz kurumuş demektir.  İnsanlar yaşlandıkça cilt kuruluğu daha fazla artmaktadır. Ciltte suyun azalması üzerine oluşan kuruluk, bir hastalık belirtisi değildir. Genellikle çok fazla duş alan insanlarda cilt kuruluğu görülmektedir. Kuru cildin oluşmasının çevresel nedenleri; sıcak su, deterjan, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık hava yolculuğu, çevre kirliliği, soğuk hava, klima gibi etkenlerin olmasıyla cilt kuruluğu görülmektedir. Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar, tiroit bezlerinin yeterince çalışmaması, hızlı kilo kaybı, metabolik faktörler, sedef gibi deri hastalıkları kuru cilt oluşmasında etkili olan diğer nedenlerdir.

 kuru-ciltler-icin-oneriler-kadin

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Soğuk Havalar: Soğuk havalarda özellikle açıkta kalan bölgeleri kapatmaya özen gösterin. Elleriniz için eldiven kullanımı cilt kuruluğunu önleyen etkenlerdendir.

Sabun Kullanımı: Yağlı sabun kullanmanız yararınıza olacaktır. Normal sabunlar deriyi kuruttuğundan, pH’ı 5.5 sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.

Kimyasallardan Korunmak: Deterjan, aseton gibi kimyasallar cilt kuruluğuna yol açacaktır.

Dar Giyinmemek: Dar giyinmek yukarıda da dediğimiz gibi sürtünmeye yol açacak ve cilt kuruluğu ve derinin pul pul olmasına yol açacaktır.

Kapalı Alan: Kapalı alandaysanız o alanın nem oranını dengelemeniz gerekmektedir. Eğer bütün gün ofisteyseniz ve klima çalışıyorsa, çok dikkat etmelisiniz. Odanızın nem dengesi düşmemeli.

Beslenme: Cilt kurumaları, cildin susuz kalmasından dolayı oluştuğu için yaz aylarında bol bol su tüketimi bunun önüne geçecektir. Peki ya kışın? Yazın vücudun terlemesi ile su kaybı yaşanıyor ve vücut su içilmesini söylüyor, o yüzden yazın su tüketimi oldukça fazla oluyor. Kışın ise su tüketimi yaz aylarına göre daha az. Kışın da bol bol su tüketilmeli. Su ihtiyacınızı bitki çayları ve taze meyce suları ile de alabilirsiniz.

Cildinizin yapısını öğrenmek ve gerekli bilgilere ulaşmak için mutlaka dermatolojiye gidiniz.

Cilt kuruluğunu gidermek için satılan çeşitli kremler kullanabilirsiniz. Her yerde bulabileceğiniz bu kremler, sağlık bakanlığı onaylı olması veya doktor tavsiyesi ile alınması daha doğru olacaktır. Cildinizin kurluğunu gidermek için evde kendiniz maskeler, kürler oluşturabilirsiniz.

Daha önce yazmış olduğumuz Doğal Bakım Önerileri, Dört Dörtlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Doğal Nemlendirici Yapımı gibi konularımızı okuyabilir, sizde evinizde kendi maskenizi, kreminizi oluşturarak cilt kuruluğuna son verebilirsiniz.