Korkuları Nasıl Yenebiliriz?

Korku, bizim hayatta kalmamızı sağladığı gibi, yaşamımızı engelleye de bilir. Hayatta kalmamızı sağlar çünkü insanı ayakta tutar, canlı kalmasını sağlar. Savaş ya da kaç uyarılarını verir. Tehlike anında, korkarsın sonra savaşman ya da kaçman gerektiğine karar verip uygularsın. Yoksa bulunduğun durumda hiçbir tepki vermeden kalırsın.

yaşam, psikoloji, korku, fobi

Korkularımız aşırı düzeydeyse en önemlisi işlevselliğimizi etkiliyorsa o zaman orada dikkat edilmesi gereken şeyler var demektir. Hayatımızı engelliyor mu ona bakılması gerekiyor. Korkularımız var diye kendimizi kapatmamalıyız.  Bir de fobiler vardır. Fobiler mantıklı değillerdir. Korkularımızın nereden geldiğini bilmediğimiz durumdur. Hiçbir nedene bağlı değillerdir. Kendiliğinden oluşur. Örneğin böcek fobisi olan biri daha önce bununla ilgili bir şey yaşamamıştır ama değil yanında, TV’de görünce bile dayanamaz, bakamaz.

Korku duygusu, daha çok önceden yaşadığı, duyduğu, etkilendiği bir olay sonucu başlar. Fobiler, psikanalize göre içimizde bastırdığımız, öfkelendiğimiz ama kendimizin bile farkında olmadığımız duyguların doyurulmaması, sonucu ortaya çıkar. Fobilerin, evrimsellikten kaynaklı olduğu kuramları da var. İnsanların bazılarının tüylü, kuyruklu, dişli olan hayvanlardan korkmalarının nedeni; ilk çağlarda bu hayvanların memeli hayvanlara zarar verip öldürmesinden böyle bir korku duygusu genlerimize aktarılarak kodlanmıştır. Bu iki düşünce ikisi de kanıtlanmış olgular değiller. Fobilerin en bilinenleri, böcek, hayvan, klostrofobi (kapalı alan fobisi), agorafobi (açık alan, dışarı çıkamama fobisi)…

Korkularımız eğer hayatımızı etkiliyorsa o zaman ne yapmalıyız?

Korkularımız yüzünden kendimizi kapatmamalıyız. Öncelikle birinci aşama olarak korktuğumuz zamanların sıklığını bir yere yazılmalı. Daha sonra ‘Maruz Bırakma’ tekniği kullanılmalı. (Bu konuda eğitim almış kişilerce uygulanmalı aksi durumda daha büyük bir travma’ya yol açabilir.)

Nedir Maruz Bırakma Tekniği?

Korktuğu obje, hayvana veya duruma aşama aşama alıştırılmalı. Örneğin, kedi fobisi Ailurofobi (kedi fobisi) olan biri, kedi bile diyemiyorsa ilk başta harfleri söyletilmeli, daha sonra ‘kedi’ kelimesi alıştırmalarla söyletilmeli. Görmekten bile korkuyorsa, uzaktan resmi gösterilmeli, her aşamasında biraz daha yaklaştırıp gösterilmeli ve kendisinin resmi tutması istenmeli. Diğer aşamalarda da kedi bulunan bir ortamda durmalı, oturmalı. Kedi, her aşamada biraz daha yaklaştırılmalı. Çok sonraki zamanlarda da kediye dokunup, kucağına alması sağlanmalı. Kediyle ilgili ödevler verilmeli  (internetten fotoğraflara bakıp videolar izlemeli, kediye dokunma alıştırmaları.)

Bu aşamalar daha uzun sürede gerçekleşir. Hipnoz tekniği de kullanılan yöntemlerden biri. Hipnoz yöntemiyle kısa sürede çözüm bulunur.

 

Related Posts

Çocuklarımız Üzerinde Nasıl Otorite Kurabiliriz?