Kişisel Başarıda Zamanın Etkisi

Hayatımız akıp giderken zamanın nasıl geçtiğini anlamayız. Bir bakmışız ki zaman geçmiş ve yapamadıklarımıza üzülüyoruz. Başarı zamanla paralel giden bir kavramdır. Zamanı iyi kullanmak başarılı olmanın ilk adımıdır. Hayata gözlerimizi açtığımız andan itibaren zaman akmaya ve saat çalışmaya başlar. Zamanın tik tak seslerini hayatımız boyunca duyarız. Bazen bu sesleri duymadığımız ve hayatın akışına kapıldığımız olur. Herkes için saat çalışmaktadır. Hayatımızda başarıyı kazanmak için bu sese kulak vermeliyiz. Kişisel başarıda zamanın etkisi oldukça fazla olduğundan zamanınızı nasıl kullanacağınızı planlamalısınız.

yasam-zamani-iyi-kullanmak

Zamanı İyi Kullanmak

Zamanın sesini duymak elbette yetmez zamanı iyi kullanmak başarı için şarttır. Zafer tik tak seslerini hayat ritmimize uydurduğumuz da bizim olacaktır. Her gün yeniden zamanımızı planlamalı ve kontrol etmeliyiz. Zaman bizi değil biz zamanı kontrol ettiğimizde başarılı oluruz. Kendimize koyduğumuz hedefler için zaman planlaması yapmalı ve zamanımızı en doğru şekilde kullanmalıyız. Başarılı kişilere baktığımızda hayatlarında nasıl bir zaman planlaması olduğunu görebiliriz. 

Başarı İçin Zaman Nasıl Kullanılmalı?

 Hiç bir şey için fazla zaman harcanmamalı ve hiçbir iş ertelenmemelidir. Zamanınızı kullanırken buna dikkat etmelisiniz. Ertelenen işler birikir ve koca bir yığın olup üzerinize yığılır. Doğru planlama yapmazsanız tek bir işle çok zaman harcarsanız fırsatları kaçırırsınız. Hayat mücadele eden insanlar için fırsatlarla doludur. Ancak bu fırsatları görebilmek ancak zamanı iyi kullanmakla mümkün olur. Bir tek gün bile hayatınızda çok değerlidir. Kişisel zamanın planlanması için  hangi saatlerde daha enerjik daha açık olduğunuzu bulmalısınız. Günler, saatler, dakikalar geçip giderken sizler onları kontrol etmeyi ve hedefleriniz doğrultusunda kullanmayı öğrenmelisiniz.

yasam-girisimci-basari

Zamanın Farkında Olmak

Günler, saatler, dakikalar geçerken bizler zamanı etkin kullanmadığımızın farkında değilizdir. Acelecilik ve kararsızlık zamanı kaçırmamıza neden olur. Aceleci ve kararsız olduğumuzda zamanı yakalayacağımız yerde kaçırırız. Ayrıntılarda boğulduğumuzda ya da planlanmamış görüşmeler yaptığımızda zamanımızı nasıl boşa harcadığımızı anlamayız. Verimsiz gereksiz görüşmeler yapmaktan kaçınmalıyız. Verimsiz ve gereksiz görüşmeler zamanın düşmanıdır. Bu tür görüşmeleri hayatımızdan elemeliyiz. Hedefimize fayda sağlayacak mı ona göre görüşmeler yapmalıyız.

yasam-girisimci-basari-zaman

Başarılı Olmak İçin Zamanınızı İyi Kullanın

Evet, siz bir oksunuz, zamanda bir yay. Hedefi on ikiden vurmak için yayı iyi ayarlamalısınız. Ne çok gergin olmalı ne de çok esnek. Sizi fırlatacak olan zamandır unutmayın. Hedefinizi on ikiden vurmak için yay ve ok arasındaki ilişkiyi iyi anlamalısınız. Evet, herkesin zaman değerlidir ama zamanı iyi kullanma herkesin başarabildiği bir şey değildir. Ama bunu gerçekten anlayanlar ancak başarılı olabilir. Gerçekten anlayıp hayatına uygulayabilenler başarılı olurlar. Başarılı olmak istiyorsanız bunu iyi anlamalı ve bir an önce hayatınıza uygulamalısınız. Durun ve bir bakın. Zamanın neresindesiniz, zamanınızı nasıl kullanıyorsunuz? Bir durup baktıktan sonra bütün boşa geçen zamanları görüp tekrar etmemek için plan yapmalısınız.