Kilo Verdiren Baharatlar

Fazla kilolar hepimizin korkulu rüyası. Fazla kilolarımızdan kurtulmak için çeşitli yollar deneriz. Egzersiz, spor, diyet… hepimizin alışık olduğu kilo verme yöntemleri. Peki bazı baharatların kilo vermede çok büyük etkiye sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Pul biber, zencefil, karabiber, zerdeçal, biberiye, tarçın… işte bu baharatlar kilo vermeye yardımcı süper baharatlar. Yalnız bunlar kaşık kaşık tüketilmeyecek!

Pul Biber 

Bildiğimiz acı kırmızı pul biber yemeklerimize lezzet kattığı gibi kilo vermemize de yardımcı bir baharat. Pul biberi yemeklerde kullanarak faydalanacağınız gibi ayrıca yoğurda katıp yiyerek yağ yakımına yardımcı bir kür olarak kullanabilirsiniz. Tabi midesinde hassasiyeti olanlar dikkat etmeli.

Zencefil 

Zencefil sadece kilo vermede değil bir çok derde deva olarak bilinen bir baharat. Zencefilin taze kök halini kullanabileceğiniz gibi toz halini de kullanabilirsiniz. Yemekleriniz piştikten sonra ocaktan almadan önce içine biraz zencefil katabilirsiniz. Ya da özel bir kür hazırlayabilirsiniz. Kaynayan suya taze ya da toz zencefili katarak beş dakika kaynattıktan sonra içebilirsiniz. Vücuttaki ödemleri atacak, midenizi inanılmaz derecede rahatlatacak ve yağ yakımına yardımcı olacaktır.

Karabiber 

Karabiber de yemeklerimize lezzet katmak için sık kullandığımız bir baharat. Ancak kilo vermede tane karabiber tercih ediliyor. Tane karabiberi de yine çay gibi demleyerek içebilirsiniz. Midesinde rahatsızlığı olanlar karabiber yerine diğer hafif baharatları tercih edebilir.

Zerdeçal 

Karaciğeri hassas olanlar ve çok fazla ödemi olanlar mutlaka zerdeçalı kullanmalı. Çünkü zerdeçal müthiş bir ödem atıcı. Kilo verme dışında da zerdeçalın bilimsel olarak kanıtlanmış çok sayıda faydası var. Hatta kanser hücrelerini öldürdüğü yönünde bile kanıtlanmış özellikleri var.

Biberiye 

Et ve balık yemeklerinizde biberiyeyi kullanabilirsiniz. Kurutulmuşunu kullanabileceğiniz gibi tazesini de kullanabilirsiniz. Ancak biberiyeyi dikkatli tüketmelisiniz günde bir tatlı kaşığından fazla tüketmemelisiniz.

Tarçın 

Güzel aromatik kokusuyla bizi büyüleyen muhteşem baharat tarçın da kilo vermede kullanılan bir diğer baharat. Tarçının çayını demleyerek gün içinde sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, tokken bu çayı içiniz. Çünkü tarçın kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir ve siz yemek yedikten sonra tarçın çayını tüketirseniz gün boyunca kan şekerinizi dengeleyecek ve acıkmanızı geciktirecektir.