Kayı 1- Ertuğrul’un Ocağı / Kitap Yorumu

Hayatımda okuduğum ilk akademik tarih kitabıydı. Kurgusal tarih romanları zaten favorilerimden ancak akademik anlamda yazılmış bir kitabı okumadan önce açıkçası tereddütlerim çoktu. Öncelikle dili beni sıkacak mıydı? Yüzeysel değil de derinlemesine bir anlatım olursa dikkat problemi yaşayacağıma emindim ve acaba bu kitap, bilgiyi nasıl ele almıştı? Ya yanlı ve saçma bir kitapsa?

Bu endişelerimin hiçbiri gerçekleşmedi. Bir kere dili o kadar akıcı ve anlaşılır ki, her yaştan okuyucuya hitap edebilir. Bilgiler çok derinlemesine ayrıntıya girmeden verilmiş ve bu da sizi tamamen uyanık ve dikkatinizi olması gerektiği seviyede tutuyor. Bilgilerin hepsi kaynaklandırılmış ve kitabın arkasında verilmiş. Bu kitap sayesinde tarihim hakkında bilmediğim şeyler öğrendim. Gerçekten ne şartlarda ve ne zorluklarda kurulmuş bir imparatorluğun torunları olduğumuzu görebiliyorsunuz bu kitapta.
Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki, bir topluluk ya da millet ne kadar birbirine bağlanırsa o kadar dış güçlerin dişlerini kamaştırıyor. Ve bu topluluk ya da millet ne kadar kopmaz ve direnirse, karşı tarafın o kadar hevesi kırılıyor. Yani okumaya ve direnmeye devam..

Kitap seri halinde ve en son 8.si çıktı. Eğer tarihimizi merak ediyor ve yalın bir anlatım istiyorsanız bu seriye başlayın derim.

kayi-1

Puanım => 5 / 5

Tanıtım Bülteninden

Ey bağlarımın tatlı meyvesi olan Oğul!, Saltanatına mağrur olma. Unutma ki dünya Hazreti Süleyman’a kalmamıştır. Unutma ki dünya saltanatı geçicidir. Lakin büyük bir fırsattır. Allah yolunda hizmet ve Peygamberimiz Aleyhisselam’ın şefaatine mazhariyet için bu fırsatı iyi değerlendir! Dünyaya ahiret ölçüsüyle bakarsan; ebedi saadeti feda etmeye değmediğini göreceksin.

Orhan Gazi
Televizyon programları ile yediden yetmişe tarihi sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; Osmanoğulları’nın serüvenini kitaplarla anlatmaya devam ediyor. Şimşirgil, tamamen ilmî kaynaklardan beslenerek ve her yaştan tarih severin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir üslupla hazırladığı KAYI serisiyle tarihimizi önyargısız ve objektif bir şekilde okuyucunun değerlendirmesine sunuyor.

Serinin ilk kitabı KAYI I: Ertuğrul’un Ocağı’yla yazar, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu, bir devlet hâline gelme merhalelerini, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, I. Murad, Yıldırım Bayezid Han ve Çelebi Mehmed’in saltanat yıllarını dönemin en önemli kroniklerinden faydalanarak nefis bir üslupla değerlendiriyor. Ayrıca her padişahın bilinmeyen yönleri, kılıçtan keskin sözleri, şiirleri, hocaları, dostları/düşmanları ve imar faaliyetleri tek tek anlatılıyor.

Bu kitapta; adaleti, şefkati ve hoşgörüsüyle kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti ve mertliğiyle dosta güven, düşmana korku salan; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı’nın kuruluş hikâyesini bir tarih ziyafeti tadında okuyacaksınız.

 

Yazar            : Ahmet Şimşirgil

Yayınevi       : Timaş Yayınları

Sayfa Sayısı : 232 (İnce Kapak)

Baskı Yılı      : 2016