Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan kahvenin telvesi de oldukça faydalıdır. Hem cildimize hem de evde baktığımız çiçeklere kadar birçok faydası olan kahvenin telvesini sakın çöpe atmayın!

Kahve-Telvesinin-Faydaları-yüz-maskesi

Kahve telvesi nelere faydalıdır:

  • Özellikle kış aylarında ellerimizde oluşan çatlaklar, hem canımızı yakmakta hem de kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Kahve telvesi işte bu noktada oldukça faydalıdır. Kahve telvesini ellerinize alarak iyice yedirin ve beş dakika böyle bekleyin. Daha sonra ellerinizi ılık suyla temizleyin. Birkaç uygulamadan sonra ellerinizin yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.
  • Kahve telvesi göbeğinizde bulunan yağlardan kurtulmanızı da sağlamaktadır. Göbeğinize yetecek kadar kahve telvesini bir miktar zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra sürün. Daha sonra göbeğinizi streç folyo ile sıkıca sarın. 1.5 – 2 saat beklettikten sonra suyla yıkayın. Kahve telvesinde bulunan kafein kan dolaşımını uyarmakta ve zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Kahve-Telvesinin-Faydaları-selülit

  • Kahve telvesi, kadınların korkulu rüyalarından birisi olan selüloitlerin de yok edilmesini sağlamaktadır. Banyoya girmeden önce biriktirmiş olduğunuz kahve telvesini vücudunuzda selülit olan bölgelere sürün ve sert bir fırça yardımı ile kızarana kadar fırçalayın. Bu selülitlerin zamanla yok olmasını sağlayacak bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.
  • Kahveden cildinize iyi gelecek bir maske de yapabilirsiniz. Cildi arındıran ve canlandıran tonikler gibi etki eden kahve telvesi, gözenekleri de sıkılaştırma özelliği ile bilinmektedir. 1 kaşık zeytinyağı, 1 kaşık kahve telvesi ve bir iki damla badem yağını karıştırıp yüzünüze uygulayın. 7 ila 10 dakika arasında beklettikten sonra yüzünüzü durulayın. Aynı zamanda peeling etkisi de gösteren bu maskeyi haftada bir kere olmak üzere yaptığınız zaman cildiniz bebek gibi olacak.

Kahve-Telvesinin-Faydaları-göz-altı-morlukları

  • Kahve telvesi aynı zamanda gözaltı morluklarına da iyi gelmektedir. Kahvenizin telvesini tazeyken göz altı morluklarınızın olduğu bölgeye uygulayın ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra da duru su ile yıkayın. Kahve telvesi bu uygulama ile göz altı morlukları ve şişliklerini gidermekte, cilde canlılık katmaktadır.
  • Kahve telvesi ayrıca sivilcelere de iyi gelmektedir. Kakao ile karıştırılan kahve telvesi maske olarak cilde uygulandığı takdirde akne oluşumunu engeller.