8 mart, güçlü kadınlar, gül, kırmızı

Dünyayı yönetenlerin arkasında kadın vardır. Kadınlar toplumda pek bulunsun istenmez bu yüzden de geride durarak yönetiyormuş gibi gözükenlere ne yapmalarını söylerler. Bu bir döngü. Kadınlara ne kadar söz söyleme, toplumda bulunma hakkı verilirse onlar da o kadar arka sıralardan çıkıp önlerde yer almaya başlar. O zaman erkekler kendi kendilerini yönetebilme özgürlüğüne kavuşmuş olur. 🙂 8 Mart Dünya Kadınlar Günü aslında Emekçi kadınlar günüdür. İşçi kadınların hakları için harekete geçmeleriyle başlamış. Maalesef ki bu dünyada bazı haklar kazanmak için uğraş vermen gerekiyor, bir de kadınsan iki kat uğraş vermen gerekiyor.
Yılın bir güncüğünde kadınlar kendilerine ayırsalar çok güzel olmaz mı? Bugünde giyinseler, süslenseler. Bir de hava güzelse dışarı çıkıp gezseler, hava almaya çıksalar çok da güzel olur. Yılın içinde dinlenme günü gibi kendilerini özel hissetme günü gibi. Bir günü bile güzel geçirmeleri şüphesiz yılın diğer günlerini güzel geçirmelerine yardımcı olacaktır. Kendilerini iyi hissetmelerine sebep bugün. Bu hayata bir baktığımızda aslında birçok şeyi kadınlar başardı. Savaşları başlatma ve durdurma gücüne sahip oldular. İstedikleri zaman dünyayı yönetme gücüne sahip olduklarını söylemiştim. Burada anahtar kelime ‘İstedikleri Zaman.’ Kadınların istediğinde yapamayacağı hiçbir şey yok. Evet, toplumda geri tutulmuş söz hakkı verilmemiş ama istediği zaman. Gözünü kararttığında her şeyi yapar.

Ne yazık ki son zamanlarda kadınları bastırmaya yönelik hareketler çoğaldı. Şiddet. Şiddetin alt dalları var, psikolojik ve fiziksel. Bir de hepsini kapsayan tecavüz. Bu en büyük şiddet çok büyük bir travma. Akıl almıyor bir insan bir insana bunu neden yapar? Bir hayvan insana böyle bir şey yapmazken, insan yapıyor. Nedeni hükmetme, otorite kurma isteği, böyle bastıracağını düşünme. Ama çok yanılıyorlar. Kadınlara bunlar yapıldıkça daha da güçlenildiğinin, birleşildiğinin farkında değiller. Bir aktif volkan var kadın birlikleri arasında. Volkan içinde ki lavlar yavaş yavaş yükseliyor. Çok yakındır aniden volkanın patlaması ve kızgın lavlar, kadınlara kötülükler yapanların hatta düşünenlerin üstlerine yağacak. Başına kötü bir şey gelmiş bir kadının susması daha da kötü. Sustuğunda bunu ona yapanlara ödül vermiş oluyor. 8 Mart Dünya Kadınlar gününde birçok davet vasıtasıyla kadınlar bir araya gelerek bağlarını güçlendirmeli, destek olmalı birbirine ve yol göstermeliler. Unutmayın, kadın olarak yaşamanın kuralları ‘istemek ve susmamak.’ Anlatmak, konuşmak. Kötüyü de konuşmak  iyiyi de konuşmak. Bu günü ve diğer günleri gönlünüzce geçirmeniz dileğiyle.

Related Posts

25 Kasım Kadına Şiddet
Hayatın Kadın Hali
Yağ Yiyelim Yağ Yakalım