Kadın-Erkek Arasındaki Anlayış Farkları

İnsanlığın var oluşundan beri farklılıklar yaşanıyor ve bu farklılıklar bir zaman sonra sorun haline gelmeye başladı. Artık insan beyinleri kadın ve erkek beyni diye iki ayrılmış durumda. Her cinsiyette kendi cinsini üstün tutmaya çalışmakta. Kimisi şiirden dem vurur, kimisi bilimden, kimisi ilişkilerden yola çıkarak kendi cinsini ön plana çıkartır, kimisi de yaşam tarzlarından yola çıkar. Ama bilmedikleri şey cinsiyet fark etmeksizin her insanın farklı bir duygu ve mantık yoğunluğu içinde olduğudur. Pink Women’s olarak sizlere dilimizin döndüğü, aklımızın yettiği, klavyemizin çalıştığı kadarıyla kadın erkek arasındaki anlayış farklılıklarına değineceğiz.

 

Cem Yılmaz’ ın en son stand up gösterisinde de bahsettiği gibi ” kadın sistemi dijital, erkelerin ki analog sisteme sahip” aslında bir bakıma bu doğru. Küçüklükten beri gelen hayat biçiminin, mantığa ve anlayışa vurgulanmasıdır. Erkekler daha çok sonuca odaklıyken, kadınlar neden-sonuç ilişkisi içinde hayatlarını sürdürürler. Bir erkek mesleği kadınlar üzerine değilse eğer, direk sonuç odaklı yaşar. Hatta çoğu zaman denk gelirsiniz bu tarz durumlara. Bir şey anlatmaya başlarsınız. Anlattığınız konu ne olursa olsun, ne kadar uzun anlatırsanız anlatın ona karışık gelecektir ve sonunda size “eee sonuç olarak” gibi bir kelime kullanacaktır. Erkekler karmaşık yolları sevmezler, ona direk sonuçtan bahsedin. Kadınlar ise daha farklıdır. Anlatacağınız her şeyin detayını bilmek isterler. Detayı bilmek iyidir, çünkü en önemli şeyler detaylarda saklıdır. Bu yüzdendir ki kadınlar dert ortağı konusunda daha iyilerdir. Çünkü sizin sonuna kadar konuşmanızı, konu ile ilgili soru sormanızı ve sizi rahatlatmayı sağlar. Son yıllara baktığımız zaman da, özellikle ülkemizde kadın girişimcilerin daha başarılı olduğu görülmüştür. Bunun nedenini “kadınların detaylı düşünmesine” bağlayan bir takım insanlarda vardır ki bence bu mümkün. Gelelim basit farklılık katan başlıklara.

Stres Altında Düşünme

Kadın-Erkek-Arasındaki-Anlayış-Farkları-stres

Erkekler: Erkekler sahiplenici ve problem çözücü bir duyguyla hareket ettikleri için yoğun stres altında panik olmadan düşünme ve önüne çıkacak engelleri hesaplayarak bir planlamada bulunabilirler ve buldukları sonuç yüksek oranda doğru olabiliyor.

Kadınlar: Kadınlar yoğun stres altına girdikleri zaman paniklerler. Ne yapacağını bilemeyen çoğu kadın ağlamaya başlar. Onların ağlamaları çaresizlik değil, sadece ağlayıp rahatlayarak panik havasından çıkmak istemeleri. Ağlamaları biten kadınlar mantıklı karar alabilmektedirler.

Olaylara Bakış Açıları

Kadın-Erkek-Arasındaki-Anlayış-Farkları-olaylara-bakış-açısı

Dediğimiz gibi erkek ve kadın beyni farklı çalışır ve bu yüzdendir ki olaylara farklı bakış açıları ile bakarlar. Bir kadın bir elbiseye baktığı zaman ” ne güzel bir elbise” derken bir erkek “ne kadar pahalı bir elbise” diyebiliyor. Veya bir kadın “neden beni seviyorsun” diye sorabilir ve bu sorunun altında ona iltifat etmeni ve ilişkiyi canlandırmak olduğunu bilir. Bir erkekte genelde geç kalmış bir “beni neden sevmiyorsun” sorusu sorar. Bu genelde ilişkinin sonlarında sorulan ve son sorusu olma olasılığı yüksek bir sorudur.

Sorunlara Yaklaşım

Kadın-Erkek-Arasındaki-Anlayış-Farkları-sorunlara-bakış-açısı

Erkekler olaylara yaklaşırken, sonuç odaklı veya üretken cevaplar verebilir. Kadınlar ise olaylara yaklaşırken, olayın tam noktasına işaret eder ve sonuç odaklı, başka yerlere kaymadan sonlandırır. Örneğin; tırnak makası nerede? Sorusuna bir erkek; “onu bilmiyorum ama makas burada” derken bir kadın; “en son şuraya koymuştun” gibi sonuç odaklı cevaplar verir.

İlişki Yaşantıları

Kadın-Erkek-Arasındaki-Anlayış-Farkları-ilişki

Erkekler kadın dırdırı diye bir şeyler çıkartmış ortaya. Kadınlar çok konuşur, kadınlar başının etini yer, kadınlar susmaz gibi sözler ile onları küçümsemeye ve erkek erkeğe takılmak isterler ama sonunda yine bir kadınla evlenirler. Garip. Bir kadın bir ilişkide sorun varsa eğer o sorunu konuşarak halletmeye çalışır. Buda erkekler arasında dırdır diye adlandırılır. Ama kadının asıl amacı ilişkiyi kurtarmaktır. Erkekler ise bir sorun olduğunun genelde farkına varmazlar, vardıklarında ya çok geç kalmış olurlar ya da sorunu çözerken kısa kısa konuşup, tam anlamıyla sonuca varmadan konuyu kapatırlar.

Cemal Süreyya der ki; Bir kadının çığlıklarından, kavgalarından korkmamak gerekir, çünkü kadının gidişi sessiz ve asildir.