Merhaba Pink Women’s takipçileri. Artık her Perşembe günü sizlerle birlikte olacağım. Kadınların egemen olduğu böyle güzide bir sitede, klavyemin döndüğü kadarıyla bir erkek gözünden kadınları anlatmaya, ilişkiler üzerinde konuşmaya, kısacası yaşama dair püf noktalar ile sizlerle olacağım.

Bu günkü yazımızda zaten bilmiş olduğunuz, hatta yaşamış olduğunuz kadın olmanın detaylarını, aslında yapılması gerekenleri beraber işleyeceğiz.

Kadın olmak bir çok yönden zordur aslında. Özellikle yaşadığımız son olaylardan sonra, kadınlar özgürlüklerine tecavüz edilmiş gibi hissedebiliyor. Hiçbir kadını tek bir kılıfa tabi ki sokamayız. Herkesin tarzı, hayat biçimi, davranışları vb.  özellikleri farklıdır. Ama bir kadın olmak var birde kadın olmak. Bu arada bulunan ince çizgi hayatlarda bir çok şeyi değiştirir. Benim gözümde kadın olmak asalettir. Bir kadın asil olmalı, duruşuyla, konuşmasıyla, giyinişi ile karşısındaki kişiyi tedirgin, tabiri caizse dosta güven, düşmana korku salmalıdır kadın.

Maalesef yeni jenerasyonun geldiği nokta ortada. Bir popülerlik tufanıdır gidiyor ki popüler olmak adına bir çok saçma sapan kılıklara, kişiliklere giriyor hatta başka insanları taklit ediyorlar. Şimdi bana herkesin kendine göre bir yaşayış biçimi var diye çıkışa bilirsiniz. Yazımın başında da dediğim gibi kadın olmak var birde elinde starbucks bardağı ile Pelinsu’ nun ağzını yayarak konuşması gibi kadın olmak var. Kadın olmak bir seks objesi, temizlik veya çocuk yapması evlenilecek bir model değil tabi ki. Bu yüzden kadın asil olmalı, duruşuyla kendisinden taviz vermemeli.

Birde moda çılgınlığıdır gidiyor. Farkındaysanız moda olan her şey günlük hayatta herkes tarafından kullanıldığı için pekte güzel durmuyor. Gelin biraz göz atalım.

Kadın-dediğin-doğru-kıyafet-seçimi

Çok şükür ki moda artık eskilere dönüyor. Ama bir acı gerçektir ki sağdaki gibi berelerde oldukça moda. Kadın olmak asalettir demiştik size. Nerede ne giyeceğinizi, aksesuar olarak ne kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz zaten. Ama şu “bad girl” “bad hair day” tarzı yazı yazan berelerde hiçbir yerde kullanılmaz.

Bir diğer konu ise makyaj. Bir kadını kadın yapan unsurlardan biride makyajdır bence. Erkeklerin sakal bırakması gibi kadınlarda makyaj yapması gayet doğal ve hoş. Geçmiş yıllara baktığımız zaman özellikle 80’ler ve 90’lı yıllarda abartılı makyajlar o kadar da hoş olmadığını görüyoruz. Peki ya şimdi? Makyaj yapmayı seven genç kızlarımızın yapmış oldukları abartılı makyajlar onları olduğundan daha farklı gösteriyor, bununla da kalmıyor çok farklı bir şeye dönüşüyorlar.

Kadın-dediğin-doğru-makyaj

Siz bir kadın olarak size neyin yakışacağını tabi ki benden daha iyi bilirsiniz ama zaten kadın doğal olarak güzeldir. Güzelliğinizi canlandırmak için yapılan hafif makyaj hem sizi daha iyi gösterecektir, hem de erkeklerin dikkatini daha da çok çekecektir. (Sadece eyeliner çekip dışarı çıkmamanızda da fayda var.)

Özellikle genç kız arkadaşlarımıza sesleniyorum itina ile. Bir kadın olduğunuzun farkına varmalısınız. Bir kadın gibi giyinmek her zaman sizi daha çok plana çıkartacaktır. Sırf moda diye saçma sapan kıyafetler, size uymayan taytlar, yırtık jeanler, gündüz giyilemeyecek büstiyerler. Aslına bakarsanız, internette gördüğünüz kadın modellerin kıyafetlerini giymek desem daha doğru olur. Sırf resim çekilmek için öyle giyindiklerini, günlük hayatta öyle olmadıklarını size söylesem inanmazsınız ama öyle.

Arkadaş ortamlarınız da Pelinsu olmak, sizi popüler yapmaz, öyle davranmanız arkadaşlarınızın sizi sevmesini de sağlamaz. Bir kadın gibi asil olduğunuz zaman her yerde saygı görmeniz zaten kaçınılmazdır. Ne yazık ki günümüze baktığımız zaman, kalabalık yerlerde yüksek sesle konuşan “kadınlar” kendi vücutlarını bilmeyen “kadınlar” popüler olmak için her şeyi yapabilecek olan “kadınlar” hatta en acısı küfür eden “kadınlar” meydana çıktı.

Kadın-dediğin-güçlü-kadın

Kadın dediğin, yeri geldiğinde naif, yeri geldiğinde aslan, yeri geldiğinde diktatör olmasını bilmeli. Dik duruşuyla ulaşılmaz, kıyafetiyle asil, konuşmasıyla içleri ısıtmalı. Unutmamalıyız ki siz kadın olursanız, gelecek olan nesil de yararlı birer insan evladı olacaktır.