İzlerinizi Sevin; Makyajla Bütünleşin

Sevgili Pink Women’s okuyucuları

Tekrar merhaba…

Hayat her şeye rağmen güzel diyerek başlamak istiyorum bu günkü yazıma.
Bir sürü yaşadığımız sosyal, toplumsal, çevresel, doğa ve kişisel olaylar silsilesi içinde.
Evet! Hayat her şeye rağmen güzel diyorum ısrarla.
Yok Ay tutulması, yok merkür retrosu, aman güneş tutulması derken akabinde yaşanan sallan yuvarlan deprem fırtınalarıyla yaşanan onca doğal afet, görünen görünmez kazalarla ve bir sürü yeni şehit ve kayıplarla…
Tüm bunların ruhumuzda bıraktığı derin izleri tartışmak bile istemiyorum. İzleri, acıları gönüllerimizde sakladığımız, adına travma olarak isimlendirdiğimiz ve depoladığımız tüm yaşanmışlıklar.


Bir de yaşanmışlıklardan kalan ya da bazen bize doğum hediyesi olarak bahşedilerek sahip olduğumuz ve birlikte uyum içinde, ahenkle yaşamak zorunda olduğumuz lekelerimiz, yara, yanık, kaza ve benzeri bütün izlerimizle. Ben de taşıyorum onlardan sürüsüne bereket…
Her şeye rağmen diyorum.
Öncelikle kabul edelim onları…
Hayat kabullenmekle başlarmış.
Sevgiyle beslenir. Teslimiyetle yol alırmış.
Bu düşünceler fikirler okul kitaplarının satırlarından alınmadı inanın. Önemle belirtmek isterim.
Gelinen yaşla orantılı olarak adına tecrübe dediğimiz yaşanmışlıklar toplamının kısa özet bilgisidir sadece. Empati kurarak duygu ve düşüncelerimin ortalamasıdır naçizane.
Tüm bu gözle görülür veya görülmez üzerimizde barındırdığımız izler ki;
Çok önemlidir onlar…
Her şey onları kabul etmek ve sevmekle başlar.
Sonra her görüp hissettiğimizde bizlerde hep yeni ve farklı duygular uyandırır her biri ayrı ayrı gönüllerimizde. Aklımızda unutulmayan birer sınavdırlar her biri. Gidip gelmektir sınırlarına her birinin. Zaman zaman korku, zaman zaman pişmanlık sonu genelde şükür duygusuyla tamamlanan duygulardır her biri.
Maneviyatta yaşanmışlıkların izleri yok olmaz bilirim. Şunu da çok iyi bilirim ki! Fiziksel, özellikle yüzümüzde bizleri çok rahatsız eden, üzen izlerimizi yok olmasında en büyük etken öncelikle güler yüzümüzdür. Tabi ki ardından profesyonel makyaj ilizyonumuzdur.


İzlerin en büyüğünü ve en kötüsünü mutlaka kapatıp kaybedebiliriz. Bu mümkündür.
Profosyonel Makyaj ile yapılamayacak hiç bir şey yoktur. Sadece doğru malzemenin, doğru şekilde kullanıldığı, doğru ellere teslim olmamızın önemli olduğuna inanırım sadece.
Kolumda ve göz kenarımda yıllardır taşımakta olduğum cam kesiklerimin çevrem tarafından çok dikkat çektiği yıllarda, hep aklıma rahmetli Müslüm Baba’nın konserleri gelirdi. Meraklı bakışların ardından gelen “ne oldu kolunuza?” sorusunun karşılığında genelde cevabım. “Müslüm Baba konserinde dayanamadım kendimi jiletledim” olurdu. Bu sırada bu cevabı verirken ben; Rabbimle kalben ettiğim şükürlerle konuştuğum gerçeğini de samimiyetimle paylaşmak isterim.
Kabullenmekle başlayan, sevgiyle beslenen, teslimiyet içerisinde yol alırken dilerim ki;
Hayat yolumuz açık, şansımız bol olsun…
Sevgimle…

 

İlkay Akbaş

Professional Makeup Artist Mentor / Profesyonel Makyaj Sanatçısı Danışmanı