İstanbul’daki Pastacılık Kursları

Hanımlar bilgisayar başına. Evde oturup canınız çok sıkılıyor biliyorum. Her gün temizlik, varsa çocuklarla uğraş, yemek yap günler hep böyle geçiyor. Televizyonda yemek programlarını izleyip, evde kendi başınıza eşinize, çocuklarınıza, misafirlerinize yemekler, tatlılar yapıyorsunuz. Çoğunda başarılı olup, çoğunda da olamıyorsunuz. Özellikle tatlı tariflerine denk geldiğiniz zaman içiniz gidiyor biliyorum. Geçen hafta sizlere Pasta Sanatı / Pasta Süsleme Sanatı ile ilgili bir yazı yazmıştım. Orada gördüğünüz pastalar gerçekten sanat eseri değil mi? İşte bu haftaki konumuzda İstanbul’da bulunan pastacılık okulları. Sizde bu kurslardan eğitim alarak, evde eşinize, çocuklarınıza, misafirlerinize ve hatta maddi kazanç sağlamak için partilere pasta yapabilirsiniz. Biraz vaktinizi ayıracaksınız ama aldığınız sonuçlar gerçekten sizi tatmin edecektir.  

Hayatınıza renk katacak bu pastacılık okulları nerede, hangi eğitimleri veriyorlar hadi bir bakalım. 

1) MSA (Mutfak Sanatları Akademisi) 

Uluslar arası geçerliliği olan eğitimler veren, Milli Eğitim bakanlığına bağlı ve mutfak sektörüne profesyonel aşçılar yetiştiren bir çok ünlü kuruluşun tanıdığı bir kurs. Burada hep profesyonel eğitim alabilir, hem de hobi olarak eğitimleri alabilirsiniz.  

Hobi Olarak Gidenler İçin EğitimlerMutfakta 8 hafta (temel mutfak eğitimi), “Mutfakta 8 hafta pastacılık” (Temel pastacılık eğitimi), “Mutfakta 8 hafta pastacılık 2” (Temel pastacılık eğitimi) “Mutfakta 8 hafta devri alem” (Temel dünya mutfakları eğitimi), “Mutfakta 8 hafta devri alem” (Temel yemek stilistliğine giriş eğitimi), Artisan çikolata 

Profesyonel Olarak Gidenler İçin Eğitimler Profesyonel pasta ve ekmekçilik


(12 aylık), Kısa dönem pasta ve ekmekçilik (8 ay) Stajsız profesyonel pasta-ekmekçilik (4 ay), Chef & owner (18 Ay), ProChef eğitimi (12 hafta), Yiyecek içecek işletmeciliği (2,5 ay), Barmenlik ve miksoloji (10 hafta) 

İletişim:  msa.com.tr

2) Chef’s Table

“Önemli olan yemeği yapmak değil, yemeği anlatabilmektir!”  mottosu ile 2011 yılında kurulan okul, Dünya Şefler Birliği (WACS) ile akreditedir.  

Hobi Olarak Gidenler İçin EğitimlerHobi Aşçılık Eğitimi (2 Ay), Hobi Pastacılık ve Ekmekçilik Eğitimi (2 Ay), tek günlük workshoplar aylara göre çeşit çeşit: Pizza, Et Pişirme Teknikleri, Gurme Burger, Amerikan Pastası, Tex-Mex Mutfağı, İtalyan Mutfağı, Ocakbaşı, İspanyol Tapas, yılbaşı Tatlıları, Sushi Yapımı…Workshoplar en az 10 kişiyle gerçekleşiyor. 24 saat öncesine kadar kayıt olmanız gerekiyor. 

Profesyonel Olarak Gidenler İçin Eğitimler:  Profesyonel Aşçılık (4 Ay Eğitim + 4 Ay Staj), Profesyonel Aşçılık Stajsız (4 Ay), Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik (4 Ay Eğitim + 4 Ay Staj), Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Stajsız (4 Ay). 

İletişim: chefstable.com.tr

3) USLA

2011 yılından beri aktif olan Uluslararası Servis ile Lezzet Akademisi. MEB’in yanı sıra American Hospitality Academy International Hotel Management Schools akreditesi bulunuyor.

Hobi Olarak Gidenler İçin EğitimlerTek günlük workshoplar, Gurme Burger, Barista Temel Eğitimi, Neşeli Macaron, Kahve Demeleme Metodları, Tapas, Küçük Şefler İçin Renkli Cupcakeler, Evdeki İtalyan, Yılbaşı Sofrası, Eller Havaya Balıklar Tavaya, Yaratıcı Cupcakeler, Dünyadan Etler, Minik Şeflerle Hamburger Yapımı, Sokak Lezzetleri, Şaheser Cheesecakeler, Taş Fırın Pizzalar, Minik Şeflerle Pizza Yapımı, İtalyan Esintisi, İtalyan Ekmekleri, Ar Ruha, Denizler Altından, Minik Şeflerle İçin Çikolatalı Lezzetler, El Yapımı Makarnalar

Profesyonel Olarak Gidenler İçin Eğitimler: Profesyonel Aşçılık Programı (8 Ay), Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Programı (8 Ay), Girişimcilere Özel Pastacılık – Ekmekçilik ve İşletme Yönetimi (10,5 Ay), Girişimcilere Özel Aşçılık ve İşletme Yönetimi (10,5 Ay).

İletişim: usla.com.tr

4) Pasta Kursu 

Temel pastacılık, butik pastacılık, pasta süsleme gibi eğitimler veriliyor. Levent Metrosunun üstündeki Çarşı Pazar AVM’ de eğitimler veriliyor.  

Hobi Olarak Gidenler İçin Eğitimler: Temel Pastacılık Kursu (1 Ay), Butik Pastacılık Kursu (1 Gün), Kurabiye Kursu (1 Ay), Macaron Kursu (1 Gün). 

İletişim: pastakursu.com

5) İstanbul Kitchen’s Akademi 

Bu kurs Türk ve Dünya mutfağının püf noktalarını, amatör olarak ilgilenen kişilere aktarmak. Okulda amatör pastacılık ve mutfak yanında diğer hobi kursları da yer alıyor.

Hobi Olarak Gidenler İçin Eğitimler: Pratik Pastacılık (10 Hafta), Pratik Mutfak (2,5 Ay), Pastacılık (1 Ay).

Profesyonel Olarak Gidenler İçin Eğitimler: Profesyonel Aşçılık ve Profesyonel Pastacılık (4 Ay Eğitim + 4 Ay Staj).

İletişim: ika.ist

6) İSMEK 

İsmek bildiğiniz gibi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin sağlamış olduğu eğitim kurslarıdır. Her yerdeki İsmek kurslarının eğitimleri değişmektedir. Bu yüzden internet sitesinden, size yakın olan İsmek’te hangi alanlarda eğitim verdiklerini öğrenebilirsiniz. 

İsmek hobi olarak değil, verdiği eğitimlere katılanları iş sahibi yapıyor. Katıldığınız programlardan gelir sağlayabilirsiniz. 

İsmek Pastacılık Eğitimleri: Mutfak Sanatları Eğitimi & Fırıncılık ve Pastacılık Okulu (İki okulun da birçok alt branşları var) 

İletişimismek.ist